Rahim ağzı sıvısı ay boyunca nasıl değişir?

Rahim ağzı sıvısı veya servikal mukus menstrual döngü boyunca sürekli değişir.Adet döneminden önce rahim ağzı sıvısı adet dönemindeki ve adet döneminden sonraki rahim ağzı sıvısından farklıdır.Menstrual döngü içerisinde rahim ağzı sıvısının değişmesi normal bir durumdur.

Ayrıca aklınızda bulundurmanız gereken diğer önemli şey her kadının döngüsü farklıdır,bu nedenle vajina sıvı akıntı çeşidi ve miktarı kadından kadına değişir.Hatta bazı kızlar adet dönemine sahip olduktan 1-2 yıl sonra servikal mukus akıntısı olur.

Eğer rahim ağzı sıvısını düzenli olarak takip ederseniz size çok yardımcı olabilir.Vajinal akıntıları takip ettiğiniz veya sürekli incelediğiniz zaman,menstrual döngünün hangi kısmına yaklaştığınızı öğrenebilirsiniz.Özellikle hamile kalmaktan kaçındığınız zaman veya hamile kalmak için uğraştığınız zaman bu takip ve inceleme önemlidir.

Adetten önce servikal mukus

Rahim ağzı adet döneminden yaklaşık 5 gün önce en büyük servikal mukus sıvısını üretir.Adetten önce servikal mukus(rahim ağzı sıvısı genellikle açık ve renksizdir.Bu zamanda mukus akıntısı elastik bir özellik alır,yani bu mukusu parmaklarınızın arasında aldığınız zaman esneyebiliyor.Adetten önce çok mukus olur çünkü vücutta bulunan östrojen bezleri katalize eder ve bu bezler daha fazla mukus sıvısını üretir.

Hamile kalmaya çalıştığınız zaman,hamilelik için uygun ortamın oluşması lazım.Rahim ağzı mukusu adetten önce gebelik için bu uygun ortamı sağlar.Yani rahim ağzı sıvısının sağlayacağı ortamla sperm uzun süre yaşayabilir ve yumurtaya ulaşmak için kolay yüzebilir.

Adetten önce vücut,rahim ağzında  yüksek sıcaklığa karşı spermi korumak için mukusun içine daha fazla asit koyar.Yumurtlama zamanında doğal olarak vücudunuz daha asidik mukus veya rahim ağzı sıvısı üretir,böylece sperm kolay bir şekilde yumurtayı dölleyebilir.

Bu dönemde hamile kalma şansınız en yüksektir çünkü vücudunuz spermin uzun yaşaması için uygun ortamı oluşturmuştur.Yumurta,yumurtalıktan serbest bırakıldığı gibi sperm tarafından döllenir.

Menstrual döngü boyunca rahim ağzı sıvısı(servikal mukus)

Menstrual döngü boyunca mukus farklı yapılara bürünür,ve miktar olarak azalıp artar.

Evre 1:Menstrual döngü tam sona erdiği zaman,rahim ağzı sıvısının olmaması normaldir.Menstrual döngünün bu evresi yaklaşık olarak 5 gün sürer.Bu ''kuru dönem'' olarak bilinir.Bu dönem gireceğiniz cinsel ilişkiler gebelikle sonuçlanmaz.Fakat yine doğum kontrol önleminizi alın çünkü bu evrenin kesin olarak ne zaman biteceği belli değildir.

Evre 2:Menstrual döngünün ikinci evresine girdiğiniz zaman rahim ağzı sıvısı artmaya başlar.Rahim ağzı sıvısı bu evre çok yapışkan olabilir,bu da yumurtlamanın gerçekleşmeyeceği anlamına gelir,fakat yumurtlama gününe yaklaşık bir hafta vardır.

Evre 3:Bu evre boyunca mukus miktarı tekrar artar ve bulutsu olur.Bu evre artan mukus sadece rahim ağzında durmaz,aynı zamanda iç çamaşırlarınızda da iz bırakabilir.Bu evre yumurtlamadan önceki son evredir.Bu evrede rahim ağzı sıvısını incelemek veya test etmek önemlidir çünkü yumurtlamadan 3-4 gün önce bile cinsel ilişkiye girmeniz gebelikle sonuçlanabilir.

Evre 4:Menstrual döngünün yaklaşık 14. gününde yumurtlama gerçekleşir.Yumurtlama dönemi boyunca yine rahim ağzı sıvısının miktar bakımında arttığını göreceksiniz,fakat daha açık renkli ve elastik olur.Bu evre yaklaşık 3 gün sürer,ve hamile kalmak için en iyi dönemdir.

Menstrual döngüden önce mukus birkaç kez değişikliğe uğrar.Yumurtlamadan sonra siz adet dönemi için geri sayarken rahim ağzı sıvısı yine değişmeye devam eder.Rahim ağzı sıvısını dikkatli bir şekilde takip ederseniz menstrual döngünün hangi evresinde olduğunuzu kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Birçok durumda tüm bu değişiklikler ortalama olarak 28 gün içinde meydana gelir,fakat bu sayı kadından kadına değişiyor.Genellikle en kısa menstrual döngü 21 olurken,en uzunu 45 gün oluyor.

Menstrual döngü boyunca rahim ağzı sıvısı(mukus) neye benzer?

-Yumurta beyazı rahim ağzı mukusu:Bu durumda sıvı çok verimli olur,ve sperm yumurtaya ulaşmak için bu sıvı içinde çok kolay yüzer.Ayrıca yumurta beyazı mukus içinde asit oranı fazladır ve böylece sperm daha uzun süre yaşayabilir,çünkü asit oranının fazla olması spermi aşırı sıcaktan korur.Bu zamanda spermi iki parmağınız arasına alırsanız lastik şekilden uzadığını göreceksiniz.

-Sulu rahim ağzı mukusu:Sperm hala kolay bir şekilde yüzebilir.Bu sulu rahim ağzı mukusu gebelik için en iyi ikinci işarettir,eğer bu dönem cinsel ilişkiye girerseniz gebe kalma olasılığınız hala yüksektir.

-Kremsi rahim ağzı mukusu:Oldukça kalın ve spermin yumurtaya ulaşması için yüzmesini engelleyebilir.Çoğu zaman krem sarısıdır.

-Yapışkan rahim ağzı mukusu:En verimsiz rahim ağzı sıvısıdır.Gebellikle spermin yüzmesini imkansızlaştırır ve böylece gebe kalma şansınız çok çık azdır.