Plasenta posterior

Bir kadın hamile kaldığı zaman plasenta denilen organ besin ve oksijeni anne kanından alıp bebeğin kanına verir.Plasenta geniş bir yer kaplar ve anne rahmine bağlıdır.Göbek bağı plasentayı bebeğe bağlar.

Rahimin ön tarafı anterior,arka tarafı posterior,en üst kısmı fundal ve yanları sağ ve sol lateral olarak adlandırılır.Plasentanın hangi tarafa bağlandığının pek bir önemi yok,fakat plasentanın alt tarafı çok aşağıda olduğu zaman plasenta rahim ağzını kapatabilir ve doğum sırasında bazı problemlere neden olduğu için sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.Posterior plasenta annenin gebelik ve doğum sırasında aşırı kan kaybetmesi anlamına gelebilir.

Plasenta posterior nedir?

Annenin plasentası rahimin arka duvarına bağlandığı zaman buna posterior plasenta denir.Bu bölge annenin omurgasına oldukça yakındır.Yumurta döllendiği zaman,rahimin bu bölgesine yapışır ve burada gelişmeye devam eder.Posterior kelimesi rahimin arka duvarını temsil ederken,anterior ise ön kısmını temsil eder.

Rahim annenin pelvik kemikleri arasında bulunur,bebek geliştikçe rahim de gelişir.Ve plasenta kendisini rahim duvarına bağlar.Rahimin arka duvarına bağlandığı zaman posterior plasenta olarak düşünülür.

Plasenta posterior tehlikeli mi?

Hem anterior hem de posterior plasenta anne ve bebek için normaldir.Rahimin dik konumunda olduğu zaman plasenta posterior olur.Plasenta rahimin arka duvarından rahimin üst kısmına doğru olduğunda plasenta posterior fundal olur.Bu konum bebek için en iyi olarak düşünülür,böylece doğumda plasenta ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.Annenin omurgasına bakmasına rağmen,doğum sırasında bebeğin kafa tepesi doğum kanalına doğru kendi yolunu çizebilir.

Plasenta konumu nasıl değişir?

Bir kadın hamile olduğunda,ultrasonda yardımıyla plasentanın konumu kesin olarak tespit edilir ve rahim ağzının neresinde olduğuna bakılır.Gebelik boyunca plasentanın değişmesi normaldir.Gebeliğin ortalarında rahim içinde plasenta yaklaşık olarak %50 yer kaplar.Gebeliğin son haftasında yani 40.haftada plasenta sadece rahim yüzeyinin %17-%25'i kaplar.Bu plasentanın küçüldüğü anlamın gelmez,aksine daha çok gelişir fakat büyüyen rahime oranla daha çok küçük kalır.

Gebeliğin son kısmında yani son 1-2 ayda bebeğin kafası doğuma hazırlanmak için pelvik bölgeye inmeye başlar.Rahimin alt kısmı bebeğin kafa basıncında dolayı incelir,ve böylece plasentanın konumu yükselmiş gibi gözükür.

Plasenta posterior için ne zaman endişe etmeliyim?

Plasenta rahim ağzına doğru gelişmeye başladığı zaman,buna plasenta previa denir ve endişe etmeniz için bir sebep olabilir.Plasenta bazen rahmim duvarından ayrılabilir ve bu da erken doğuma neden olur.Bunun sonucunda ağır kanama ile karşılaşacaksınız.

Eğer gebeliğin başlangıcında ultrason taramasında plasenta rahimin alt kısmındaysa genellikle bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü gebelik ilerledikçe plasenta yukarıya doğru hareket etmeye başlayacaktır.

Gebeliğin sonlarında plasenta rahimin alt kısmında ise plasentanın bu konuma bazı problemlere neden olabilir.'Plasenta previa' kelimesinin anlamı plasentanın rahim ağzını kapatmasıdır ve bu nedenle doğumda bebek vajinal yolla doğmayabilir çünkü rahim ağzı kapalıdır.Bu nedenle sezaryenle bebek alınmak zorunda kalınabilir.Onun için gebelik boyunca plasentanın konumunu oldukça önemlidir.