Kürtajdan sonra enfeksiyon belirtileri nelerdir?

İlk haftalarda kürtajın yasal olması ile istenmeyen gebeliklerden kurtulmak için kadınlara bir fırsattır.Fakat,diğer tıbbi operasyonlarda olduğu gibi kürtaj da az enfeksiyon riskini taşır.Eğer operasyon temiz ve iyi bir hastanede yapılırsa enfeksiyon riski ciddi anlamda azalır.Enfeksiyon riskine karşı vücudunuzda oluşan anormallikleri dikkatlice izleyin ve doktorunuza danışın.

Kürtajdan sonra enfeksiyon belirtileri


Kürtajdan sonra enfeksiyon kapma ihtimali çok düşük olmasına rağmen,yine de enfeksiyon kapma ihtimaliniz yok değil.Alttaki yollardan enfeksiyonu teşhis edebilirsiniz;

1-İlk olarak,kanama biraz çok olabilir.Kan miktarı adet kanamasına benzer ve kürtajdan 14 gün sonraya kadar sürebilir.Fakat,kanama daha ağır olursa ve belli bir süre sonra azalmasa veya sona ermezse operasyon sırasında enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

2-Kürtajdan sonra enfeksiyonun diğer bir belirtisi vücut sıcaklığıdır.Eğer kürtajdan sonraki günlerde vücut sıcaklığı 39 derecenin üzerine çıkarsa,tıbbi müdahale gerekebilir.Kürtaj olduğunuz gün biraz ateşin olması normaldir,fakat sonraki günlerde bu enfeksiyon anlamına gelebilir.

3-Mide bulantısı ve titreme de enfeksiyon kaptığınız anlamına gelebilir.

4-Eğer kürtajdan sonra enfeksiyon kaparsanız kramplar daha ağrılı olur.Ayrıca,adet ağrılarına benzeyen bu kramplar ilaç almanıza rağmen ağrı dinmez,tabi eğer enfeksiyon olmuşsa.

Kürtajdan sonra muhtemel enfeksiyon çeşitleri


Kürtajdan sonra enfeksiyonun birçok çeşidi vardır,bunlardan bazıları:

a-) En yaygın enfeksiyon çeşidi endometrit 'dir.Bu enfeksiyon rahim mukozasının iltihaplanması ile oluşur.Bu enfeksiyon idrar sistemi,vajina ve diğer üreme organlarına da bulaşabilir.Endometrit ölümcül olmamasına rağmen hemen tedavi edilmeli,çünkü kısırlığa neden olabilir veya diğer üreme organlarına büyük zararlar verebilir.Genellikle antibiyotik kullanılarak tedavi edilir.

b-)Eğer bakteriler rahime girmeyi başarırsa Pelvik inflamatuar enfeksiyonu meydana gelir.Bu enfeksiyon rahim,fallop tüpleri ve yumurtalıkları etkiler.Bu enfeksiyon zayıf hijyen nedeniyle de olabilir.Çok ciddi enfeksiyonlardan bir tanesidir,kadının ömrü boyunca ona ağrı yaşatabilir.Pelvik inflamatuar enfeksiyonu doktor tarafından teşhis edildikten sonra enfeksiyonun ciddiyetine göre size antibiyotik yazılır.Çok ciddi durumlarda antibiyotik iğne ile yapılır.

c-)Tamamlanmamış kürtaj:Eğer kürtajdan sonra fetüs parçaları rahimde kalırsa kadın enfeksiyon kapabilir.Rahimde kalan fetüs parçaları kadında birçok komplikasyona yol açabilir,hatta kadının ölümüne neden olabilir.Bu enfeksiyon genellikle karın bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrı ile teşhis edilir.Ayrıca bu enfeksiyon nedeniyle kanama üç haftadan daha uzun sürebilir.Bu tür enfeksiyonlar durumun düzelmesi için genellikle başka ameliyat gerektiriyor.

d-)Kürtaj sırasında rahim veya rahim ağzının hasar alması durumunda enfeksiyon riski artar.Operasyon sırasında kullanılan sert bir cisim rahim içinde yaralanmaya neden olabilir.Aynı şekilde rahim ağzı da bir araç tarafından açıldığı zaman zarar görebilir.Ayrıca operasyon sırasında bağırsakların,idrar kesesi veya yumurtalıkların zarar görme riski de vardır.Bu tür yaralanmalar aşırı kanamaya neden olabilir ve bunun için acil müdahale gerekir.Kürtaj sırasında rahimin zarar görme ihtimali çok düşüktür.

Kürtajdan sonra bakım


Kürtajdan sonra enfeksiyon,çok nadir olmasına rağmen,meydana gelme riski vardır ve ciddi yan etkilere neden olabilir.Eğer yeterli dikkatli olursanız,enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

1-Vajinaya dokunmaktan kaçının


Kürtajdan sonra beş gün için rahim ağzı açık olacak ve kolayca zarar görebilir.Bu nedenle vajinaya sık dokunmaktan kaçının ve en az beş gün boyunca ilişkiye girmeyin.Tampon kullanmaktan da kaçınmalısınız.

2-Bol bol dinlenin


Genellikle kürtajdan sonra bol bol dinlenmeniz tavsiye edilir.Kürtajdan sonra doktorunuzun tavsiyelerine uymak çok önemlidir.Sizi yoran aktivitelerden kaçının,eğer herhangi bir aktivite sırasında ağrı olursa hemen durun ve yaralarınızın iyileşmesi için kendinize zaman tanıyın.

3-Eğlendirici maddelerden kaçının


Kürtajdan sonra kesinlikle yasa dışı maddelerden ve alkolden uzak durmalısınız.Fakat,küçük miktarda kafein alırsanız,size pek bir zararı olmaz.Yasa dışı maddeler ve alkol ilaçların etkisini yok ettiği için yaralarınız çabuk iyileşmez ve vücut enfeksiyonla mücadele yeteneğini kaybeder.

4-Aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler


a-) İlaçlarınızı ihmal etmeyin ve bunları reçetede belirtildiği gibi kullanın.Kürtajdan sonra doktorunuz size bazı antibiyotikler yazacaktır,belirtilen tarihe kadar kullanın,kendinizi iyi hissettiğiniz anda ilaçlarınızı kullanmayı bırakmayın.

b-)Tekrar edici kürtajlardan kaçının,eğer hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrol önlemlerinize dikkat edin.Eğer birden fazla kürtaj olursanız üreme organların zarar görme ihtimalli yükselir.Birden fazla kürtaj doğurganlığı azaltır ve ileri ki gebeliklerde düşük yapma riskinizi artırır.