Kadınlarda yumurtlama kaç gün sürer?

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer?

Ovülasyon veya yumurtlama yaklaşık 12-48 saat sürer.Kadın ayda bir kere yumurtlar ve yumurtanın yaşama süresi ortalama 12-48 saattir.Fakat doğurganlık dönemi 5-6 gün sürebilir.Çünkü spermin yaşama süresi en fazla 5-6 gündür,ve doğurganlık hesaplanırken spermin yaşama süresi ve yumurtanın yaşama süresi baz alınır.
Yumurtlama,bir yumurtanın yumurtalıktan serbest bırakılması olayıdır,yumurta en fazla 48 saat yaşayabildiği için yumurtlamadan 48 saat sonra ilişkiye girseniz bile hamile kalma şansınız yok denecek kadar azdır.
Hamilelik şansınızı maksimum seviyede tutmak için yumurtlama gününde ve yumurtlamadan 1-2 gün önce cinsel ilişkiye girmek en iyisidir.Fakat yumurtlama gününü kesin olarak bilmek zor olduğu için yumurtlama tarihine yakın zamanlarda sık ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma şansınız büyük oranda artacaktı.
Yumurtlama tarihi hakkında fikir sahibi olmak için ovülasyon testini yapabilir,vajina sıvısına bakabilir ve vücut ısınızı ölçebilirsiniz.
Ovülasyon testi LH hormonunu ölçerek çalışır.Eğer test pozitif çıkarsa bu yumurtlamanın 12-36 saat içinde gerçekleşeceği anlamına gelir.
Yumurtlamaya yakın zamanda vajina sıvısı artar,daha kaygan,daha açık renkli ve daha az asidik olur.Böylece sperm daha kolay bir şekilde yumurtaya ulaşabilir.Bu değişiliklerin amacı spermin daha kolay yumurtaya ulaşmasını sağlamaktır.
Yumurtlamadan bir gün sonra vücut ısısı yükselir.Bu nedenle her sabah uyandığınızda vücut ısınız ölçün ve bir yere not edin.Eğer vücut ısısının yükseldiğini fark ederseniz yumurtlama gerçekleşmiştir.İlişkiye girmek için geç kalmış olabilirsiniz,fakat bir sonra menstrual döngüde yumurtlama tarihiniz hakkında fikir sahibi olabilir ve ona göre hamile kalmak için daha sık ilişkiye girebilirsiniz.

Yumurtlama döneminde veya doğurganlık döneminde hamile kalma yüzdeleri:

Eğer yumurtlamadan 5 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız %0.4 ve %7'dir.
Eğer yumurtlamadan 4 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız %8 ve %17'dir.
Eğer yumurtlamadan 3 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız %8 ve %23'tür.
Eğer yumurtlamadan 2 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız %13 ve %29'dur.
Eğer yumurtlamadan 1 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız %21 ve %34'tür.
Eğer yumurtlama gününde ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız  %8 ve %33^tür.
Eğer yumurtlamadan 1 gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız  %0.8 ve %11'dir.
Eğer yumurtlamadan 1 gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız  %0.3 ve %9'dur.