İkiz gebelikte birinin düşmesi

Düşük yapmak çok stresli bir durum ve istemediğimiz kadar yaygındır.APA'nın istatistiklerine göre her dört hamilelikten bir tanesi düşükle sonuçlanmaktadır.İkiz veya üçüz gebelik durumunda düşük yapma ihtimali artar.Bu gerçekler bir kadının aklına şu sorunun takılmasına neden olabilir:ikizlerden bir tanesine düşük yapmak mümkün mü?

İkizlerden bir tanesine düşük yapmak mümkün mü?


İkizlerden bir tanesine düşük yapmak mümkündür,bu düşük alttaki durumlarda olur:

1-İkiz kaybı sendromu


İkiz kaybı sendromu genellikle gebeliğin ilk üç ayında olur.Bu durumda ikizlerden biri diğer ikiz gibi aynı oranda gelişmez.Ve daha sonra gelişmek yerine bebeğin dokuları rahim tarafından geri emilir.Bu olay anne daha hamile olduğunu bilmeden de gerçekleşebilir.Geriye kalan diğer ikiz normal bir şekilde gelişmeye devam eder.İkiz kaybı sendromu 30 yaş üzeri kadınlarda gerçekleşme ihtimalli genç kadınlara göre daha yüksek olduğuna inanılır.Bazı kadınlar bunu fark ermezken,yani ikiz kaybı durumunda hiçbir belirti göstermezken,bazı kadınlarda ise ikiz kaybı durumunda kramp ve kanama olur.

2-Geç gebelik kaybı


Gebelikte ilk üç ay bittikten sonra da ikiz kaybı meydana gelebilir ve buna geç ikiz veya gebelik kaybı denir.Geç ikiz kaybı genellikle fetal anormalite,veya plasenta ve göbek bağında oluşan problemler nedeniyle olur.Geriye kalan ikizi korumak için dotorunuz bol bol dinlenmenizi tavsiye edebilir.

Geriye kalan ikize ne olur?


Bir ikize düşük yapmak mümkün mü?Biliyorsunuz bu mümkündür.Peki geriye kalan bebeğe ne olur?Fetüslerden bir tanesi yok olduktan sonra,diğeri genellikle bundan etkilenmez.Eğer ikiz kaybı kromozomal faktörlerden dolayı olursa,ikizler dizigot'dur,başka bir deyişle çift yumurta ikizleridir.Birçok durumda hayatta kalmayı başaran ikiz herhangi bir problem veya komplikasyon olmadan gelişmeye ve büyümeye devam eder.

Fakat doğumda geriye kalan ikiz düşük kilolu olabilir.Düşük kilolu bebek bazı sağlık riskleri ile ilişkilendirilir ve ileri ki hayatında bazı problemlerle karşılaşabilir.

Eğer doktorunuz ikiz kaybının farkına varırsa,bundan sonra geriye kalan bebeğin normal bir şekilde geliştiğinden emin olmak için sizi dikkatlice izler.

İkiz kaybı belirtileri nelerdir?


-İkizlerden birine düşük yapabilir miyim ve hiçbir belirti göstermeyebilir miyim?Evet.Eğer ikiz kaybı gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşirse herhangi bir belirti olmayabilir.HCG seviyesi hala yüksek olur ve normal erken gebelik belirtilerine sahip olmaya devam edersiniz.Bazı kadınlar ufak kanama veya kramp yaşayabilir,bazıları ise yaşamaz.Eğer düzenli olarak kan testini yaptırıyorsanız,bazı gebelik hormonlarında ikiz kaybı nedeniyle dalgalanmalar olabilir.Bu da ikizlere gebe olduğunuz ve ikizlerden birinin yok olduğunun işareti olabilir.

-Eğer ikiz kaybı geç gebelikte olursa ölen fetüs dokuları doğumda diğer ikizle birlikte dışarı atılabilir.Bu da ikizlere gebe olduğunuzun ilk işareti olabilir.Bazen geç gebelikte meydana gelen ikiz kaybı erken doğum sancısına,kanamaya,enfeksiyona ve diğer doğum komplikasyonlarına neden olabilir.

İkiz kaybı  nasıl tedavi edilir?


Aslında ikiz kaybı sendromu için gerçek bir tedavi mevcut değildir.Geriye kalan ikiz gelişmeye ve büyümeye devam eder,kayıp olan ikiz için yapılacak bir şey yoktur.Eğer her iki ikizde düşüğe uğrarsa D&C ile rahimde kalan dokular alınabilir.

İkiz kaybı  engellemek için ne yapılmalı?


İkiz kaybı sendromu önlemek için alınabilecek herhangi bir önleyici tedbir yoktur.Bazı araştırmacılara göre ikiz kaybı embriyoda bulunan gen bozukluklarından kaynaklanır,ve aileler veya doktorlar bunun için herhangi bir şey yapamazlar.

Eğer birden fazla düşük veya artarda düşük yaparsanız bir genetik danışmanlığa başvurabilirsiniz,bu metodu denemek için doktorunuzla konuşun.