Hamilelikte ilişkiden sonra kanama

Gebelikte ilişkiden sonra kanama neden olur?

Bazen büyük bir bir hevesle partnerinizle cinsel ilişkiye girersiniz,ve hiç ummadığınız anda lekelenme ve kanama ile karşılaşabilirsiniz.Eğer bu lekelenme veya kanama gebelikte oluyorsa sizi daha çok korkutabilir.

İlk önce panik yapmayın,büyük olasılıkla gebelikte cinsel ilişki bebeğinize zarar vermez.Bebek rahim içinde çok iyi bir şekilde korunmaktadır.Bu nedenle zarar görme ihtimalli neredeyse sıfıra yakındır.

Kalın ve koruyucu mukus tıkacı rahim ağzını kapatmış ve bebek amniyotik kese içinde amniyon sıvısı tarafından korunmaktadır.Bu nedenle bebeğinizin zarar göreceğini düşünmeyin.

Gebelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Cinsel ilişkinin düşükle sonlanması çok düşük bir ihtimaldir.Fakat eğer daha önce düşük yaptıysanız doktorunuz size gebeliğin ilk ayı boyunca cinsel ilişkiden uzak durmanızı isteyebilir.

Gebelikte cinsel ilişkiden sonra neden kanama olur?

Gebelik sırasında rahim ağzı çevresinde ve vajinada artan kan akışı nedeniyle cinsel ilişkiye girdiğiniz zaman bazı lekelenmeler veya kanama fark edebilirsiniz.Yumuşamış rahim ağzı çevresinde binlerde küçük kan damarı vardır,bu damarlar ilişki sırasında hasar görüp çatlayabilir ve bu yırtılma veya çatlak açık kan kaybına neden olur.Eğer cinsel ilişki normale göre daha sert veya şiddetli geçerse ufak kanama veya lekelenme normaldir.Bir daha ki sefere daha nazik olabilirsiniz.Ama bu bir daha kan kaybı yaşanmayacağının garantisi vermez.

Gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylarında hamile kadınlarda bazı lekelenme veya kanamaların olması yaygın ve normal bir durumdur.Eğer kramplarla birlikte kanama olmuyorsa ve kanama hafifse yani ağır kanama değilse endişelenecek bir şey yok.Eğer endişe etmeye devam ederseniz,ve neler olduğuna tam hakim değilseniz doktorunuza başvurabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında kanama nasıl önlenir?

Eğer doktorunuzdan bazı uyarıları aldıysanız gebelikte cinsel ilişkiye girerken bazı kurallara uymanız veya bunun için bazı tedbirleri almanız gerekir.

-Kondom kullanın:Kondom sizi cinsel enfeksiyonlara karşı korur,böylece hamileliğiniz riske girmez.Ayrıca cinsel enfeksiyon düşük yapma riskini artırır.

-Rahat bir cinsel ilişki pozisyonunu seçin:Bazı cinsel ilişki pozisyonlarında kanama veya lekelenme olma ihtimalli çok yüksektir çünkü bu pozisyonlarda rahim ağzına fazla basınç olabiliyor.Bu riski minimum seviyeye indirmek için partneriniz size arkadan yaklaşabilir.

-Plasenta previa:Eğer plasenta rahim ağzını kapatmışsa cinsel ilişki nedeniyle düşük olma ihtimali yüksektir.Bu gibi durumlarda doktorunuzun vereceği tavsiyelere uymanız gerekir.Verilen tavsiye genellikle cinsel ilişkiden uzak durmanızdır.

-Eğer ikizlere veya daha fazlasına hamileyseniz ve rahim ağzının basınçtan dolayı açıldığını fark ederseniz ilişkiyi sonlandırmanız gerekir.


Hangi durumlarda doktorunuza danışmalısınız?

-Şiddetli kramplar ve alt karın bölgesinde şiddetli ağrı oluyorsa
-Bol vajinal kanama,ister ağrılı ister ağrısız olsun
-Doku içeren vajinal kanama veya akıntı
-Yüksek ateş
-Cinsel ilişkiden sonra rahim kasılmaları oluyorsa ve cinsel ilişkiden sonra devam ederse.