Hamilelikte göğüs ağrısı ne kadar sürer?

Hamilelikte göğüs ağrısı nedenleri

Hamile kaldığınız zaman vücut daha yüksek miktarda östrojen ve progesteron üretir,böylece gebelik başarılı bir şekilde devam edebilir.Bu hormonlar memede veya göğüslerde birçok değişikliklere neden olur;göğüs ucunda ağrı,göğüslerde hassasiyet,göğüslerde kararma ve akıntı yükselen progesteron ve östrojen nedeniyle olur.

bazı kadınlarda göğüsler gebeliğin ilk haftalarında o kadar hassas olur ki,en hafif dokunuşta bile büyük ağrıya neden olabilir.Göğüsleriniz normale göre daha büyük ve daha ağır olur bu nedenle koştuğunuzda veya yürüdüğünüzde bazı rahatsızlıklar hissedebilirsiniz.Ayrıca hamilelikte göğüs ucu çevresinin daha çok karardığını ve göğüs ucunun büyüyüp daha belirgin hale geldiğini fark edebilirsiniz.Göğüs derisinin altında bazı damarlar da göze çarpabilir,bunun nedeni göğüslere olan kan akışının artmasıdır.

Hamilelikte göğüslerde meydana gelen tüm bu değişikler göğüsleri emzirme için hazırlar ve böylece bebeğinizi kolay bir şekilde emzirebilirsiniz.

Hamilelikte göğüs ucunda ağrı veya göğüs ağrısı ne kadar sürer?

Birçok hamile kadında göğüslerde ağrı gebeliğin ilk haftalarında daha çok şiddetli olur,gerçekten göğüs ağrısı veya göğüslerde hassasiyet gebeliğin ilk belirtilerindendir.Hamilelikte ilk üç aydan sonra göğüs ağrısı azalır veya tamamen yok olur,fakat son üç ayda göğüs ağrısı geri dönebilir,bunun nedeni artan göğüs büyüklüğü ve göğüs ağırlığının artmasıdır çünkü artık süt ile doludur.Göğüslerde ağrının şiddeti göğüs büyüklüğüne,aldığınız kilolara ve genetik faktörlere bağlı olarak değişir.Bazı kadınlar gebelikte şanslıdır ve göğüs ağrısını hissetmez fakat göğüs ağrısı bazı kadınlarda da gebelik boyunca sürebilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl azalır?

Sizi rahatsız eden şeylerden kaçının.Cinsel ilişki sırasında eğer partneriniz göğüslerinize dokunduğu zaman ağrıyorsa bunu ona söyleyin.


Hamilelikte göğüslerde ağrı bazı hormonlar nedeniyle olduğu için bu ağrıyı tamamen önlemek imkansızdır fakat bazı doğru adımlar atarak ağrının kötüleşmesini önleyebilirsiniz.Yapmanız gereken en önemli şey dar sütyen yerine geniş ve pamuktan yapılmış sütyenleri tercih etmektir.

Unutmayın göğüs ağrısı genellikle gebeliğin ilk üç ayında şiddetli olur,ilk üç aydan sonra hormon seviyeleri dengelendiğinde göğüs ağrısı da azalır,ikinci üç aya girildiğinde kendinizi oldukça rahat hissedebilirsiniz.Fakat son üç ayda göğüs ağrısı tekrar biraz da olsa geri dönebilir.