Gebelikte mide bulantısı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte mide bulantısı ve bebek

Gebelikte hafif veya orta şiddette mide bulantısı size veya bebeğinize zarar vermez.Fakat eğer mide bulantısı şiddetli olursa kilo kaybetmenize ve vücudun susuz (dehidrasyon ) kalmasına neden olabilir.Bu problem gebelikte hem sizi hem de bebeği olumsuz yönden etkileyebilir,yani bebeğin gelişimine zarar verebilir.Eğer hamilelikte mide bulantısı çok şiddetli olursa hastaneye yatıp tedaviye ihtiyacınız olabilir,buna doktorunuza karar verecektir.

Hamilelikte bazı yiyecek ve sıvıları tüketebildiğiniz sürece mide bulantısı bebeğe zarar vermez.Yani eğer yeterli miktarda sıvı alırsanız ve yemek yiyebilirsiniz ve kilo kaybetmezseniz bebeğiniz zarar görmez.Mide bulantısı şiddetli olursa ve kısa süre içinde tedavi olursanız büyük ihtimalle bebeğiniz yine zarar görmez.Hamilelikte mide bulantısının olması plasentanın iyi geliştiği ve hormonların gebeliğin devamı için iyi salgılandığı anlamına gelir.

Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre hamilelikte mide bulantısı yaşayan kadınlarda düşük olasılığı daha az olur.Fakat bu mide bulantısı olmaması sağlıksız bir gebelik veya mutlaka düşük yapmışsınız anlamına gelmez.Hamilelikte neredeyse kadınların %25 i mide bulantısı yaşamaz ve oldukça sağlıklı bir gebeliğe sahip olurlar.

Eğer yapabiliyorsanız sağlıklı bir diyet uygulayın,fakat mide bulantısı nedeniyle kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız ne yiyebiliyorsanız yiyin.Kısa süre için iştahınız kapanacaktır.Mide bulantısının geçmesi için veya azalması için kraker,ekmek veya patates yiyebilirsiniz.Çok da endişe etmenize gerek yoktur,mide bulantısı geçtikten sonra yine sağlıklı bir şekilde besleneceksiniz.

Bu arada yemek yemeyi azaltsanız bile bebek vücudun depoladığı besinleri alır.Ama mümkün oldukça zorla da olsa bir şeyler yemeye veya içmeye çalışın.Hamileliğin 14 veya 16 haftasına vardığınızda mide bulantısı büyük oran azalır veya biter.

Hamileliğin ilk üç ayında almanız gereken önemli bir besin folik asittir.Günlük olarak 400 mikrogram folik asit alın.Eğer yemek yiyemiyorsanız doğum öncesi çoğul vitaminler alın.Bu vitaminler besin sağlamada çok faydalıdır.

Hamilelikte kusmak bebeğe zarar verir mi?

Eğer çok kusuyorsanız ve hiçbir şey içemiyor veya yiyemiyorsanız kilo kaybedebilir veya vücut sıvısız kalabilir.Bu durumda bebeğin gelişmesi olumsuz yönden etkilenebilir.

Alttaki durumlarda hemen doktorunuza başvurun:

-İdrarınız çok koyu veya 8 saat içinde idrara çıkmıyorsanız

-24 saat boyunca mide bulantısı nedeniyle hiçbir şey yiyemiyorsanız

-Sürekli kusuyorsanız veya kusma ile birlikte kan izleri görürseniz

-Mide bulantısı ile birlikte karın ağrısı veya yüksek ateş gibi belirtiler fark ederseniz

-Kendinizi çok zayıf hissediyorsanız veya baş dönmesi olursa