Gebelikte kalp çarpıntısı nedenleri

Kalp çarpıntısı,kalp atışının aniden daha çok fark edilmesidir.Kalbiniz bir kaç saniye veya birkaç dakika için düzensiz bir şekilde atabilir veya çırpınabilir.Ayrıca bu hissi boğaz veya boyun bölgesinde de hissedebilirsiniz.

Kalp çarpıntısı alarma geçmenize neden olabilir,fakat çoğu durumda zararsızdır ve kalbinizle ilgili herhangi bir problemin belirtisi değildir.

Eğer kalp çarpıntısı baş dönmesi veya göğüste sıkılık gibi belirtilerle ortaya çıkarsa o zaman bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir ve durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Birçok durumda kalp çarpıntısı herhangi bir problemin belirtisi olmamasına rağmen hamilelikte korkutucu ve endişe verici olabilir.

Gebelik boyunca kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir?

Hamilelikte kalp çarpıntısı yaygın bir durumdur.Bazen göze çarpan herhangi bir neden olmadan da meydana gelebiliyor,özellikle stres altında olduğunuz,egzersiz yaptığınız,kendinizi heyecanlı veya endişeli hissettiğiniz zamanlarda.Hamile bir kadın genellikle kalp çarpıntısı ile karşılaştığı zaman kendini nefessiz hisseder.Ve çarpıntı birkaç dakika sonra kendiliğinden yok olur.Gebelikte kalp çarpıntısının başlıca nedenleri:

1-Artan kan hacmi

Gebe veya hamile olan kadınlarda diğer kadınlara göre kan hacmi yaklaşık olarak %50 oranında artar.Bu artışın sebebi bebek oluşumu için kan ihtiyacının artmasıdır.Ama annenin kalbi kana oranla büyümez ve iş yükü ağırlaşır.Bu nedenle sürekli ve yoğun bir şekilde çalışan kalp gebelikte çarpıntılara neden olur.

2-Progesteron

Hamile kadının vücudunda progesteron yoğunlaşır.Progesteron çeşit duygusal ve fiziksel değişikliklere neden olur.Progesteronun etkilerinden bir tanesi de kalbin daha hız çalışmasına yani daha hızlı atmasına neden olur.Bu sayede kan döngüsü sağlanır.Gebelikte kalp normalden daha hızlı çalıştığı için kalp çarpıntısına neden olabilir.

3-Kafein ürünleri

Bazen kalp çarpıntısı aşırı miktarda kafein tüketildiği zaman meydana gelebilir.Kafein birçok yiyecekte bulunur:çikolata ve soda.Eğer kalp çarpıntısının asıl nedeni kafein ise kafein tüketimini azaltın.

4-Duygusal tepkiler

İster hamile olun ister olmayın kalp çarpıntısı herkes tarafından hissedilebilir.Bu tür kalp çarpıntıları endişe,stres,şok,sinirlilik veya korku nedeniyle ortaya çıkar.Eğer kalp atışı stres nedeniyle ortaya çıkarsa,strese girmenize neden  olan sebepleri bulup çözmeye çalışın.Ayrıca derin bir nefes almak,yoga ve masaj size bu konuda yardımcı olabilir.

Gebelikte kalp çarpıntısı ile baş etmenin yolları

-Stres azaltıcı yollar sayesinde stresi seviyenizi düşürebilirsiniz.Bu yollar:egzersiz yapmak,yoga,aromaterapi ve biofeedback.

-Nikotin,illegal maddeler,alkol ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçının.

-Uyarıcılar olarak işlev gören ilaçlardan kaçının.Bu tür ilaçlar genellikle soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları,besin ve bitkisel takviyeler.

Kalp çarpıntısı için ne zaman doktorunuza danışmalısınız?

-Nefes almakta zorluk çekmek
-Göğüs ağrısı
-Öksürükle birlikte kan
-Hızlı kalp atışı
-Nefes darlığı
-Düzensiz nabız

Kalp çarpıntısı nasıl tedavi edilir?

Eğer kalp çarpıntısı ciddi problemin sonucunda olmamışsa veya ciddi gözükmezse doktorunuz size hiçbir tedaviyi tavsiye etmez.Genellikle bebek doğduktan sonra ve vücudunuz gebelik öncesi haline döndüğü zaman kalp çarpıntısı da yok olur.

Kalbin ritme girmesi için bazı ilaçlar mevcuttur.Doktorunuz size bu ilaçları verirken bebeğiniz ve sizin için oluşturacak riskleri göz önünde bulundurur.Bu nedenle doktorunuza başvurmadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmayın.

Gebeliğin ilk üç ayında genellikle ilaç kullanmanız tavsiye edilmez,çünkü bu dönemde bebeğin önemli organları gelişmektedir.Çok zorunlu durumlarda küçük dozda ilaçlar verilir.