Gebelikte ibuprofen zararlı mı?

Hamilelikte ibuprofen ağrı kesici olarak düzenli bir şekilde almamak en iyisidir.

Gebeliğin veya hamileliğin herhangi bir aşamasında kısa zaman içinde ve düşük dozda ibuprofen almak büyük ihtimalle bebeğinize zarar vermez.

İbuprofen doktor tavsiyesinde alınmalıdır,çünkü gebelikte sürekli veya yüksek dozda aldığınız zaman bebeğinize zarar verme riski büyüktür.

Eğer gebeliğin ilk üç ayında yüksek dozda veya sürekli ibuprofen alırsanız düşük yapma riskiniz büyük oranda artar.Ayrıca yüksek dozda ibuprofen aldığınız zaman bebekte kalp defekti veya yarık dudak ve karında duvarında defekt gibi anormallikler meydana gelebilir.

Gebeliğin ikinci üç ayında ibuprofenin etkileri tam olarak bilinmiyor,bunun için daha çok araştırma gereklidir.Fakat,bu ilacı almadan önce bu aşamada mutlaka doktorunuza başvurun.

Gebeliğin son üç ayında ibuprofen almak alttaki problemlere neden olabilir:

-Düşük amniyon sıvısı
-Bebeğin kalp gelişimi
-Doğum sancılarının başlangıcını etkiler ve sancıların çok uzun sürmesine neden olabilir.

Eğer gebelikte herhangi bir ağrı için ağrı kesici almak isterseniz,paracetamol en güvenilir seçenektir.Eğer paracetamol etkili olmazsa,sadece doktor tavsiyesi ve çok düşük dozda ve çok kısa zaman aralığı için ibuprofen alın.Eğer romatizmal artrit gibi tıbbi durumlar için gebelikte sürekli ibuprofen almak zorundaysanız,gebelik sırasında bir doğum uzmanına danışın.Çünkü bebeğin iyi geliştiğine dair veya sağlıklı olduğuna dair sürekli bebek izlenmeli.

Eğer ağrı kesici olarak hangi ilacın güvenli olduğundan emin değilseniz,doktorunuza başvurun.