Gebelikte göğüsten (memeden) sıvı gelmesi

Hamilelikte sıvı gelmesi yaygın ve normal bir durumdur.Eğer sıvı içinde kan varsa ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Eğer hamilelikte göğüs ucunda kan izleri taşımayan sıvı veya akıntı fark ederseniz endişe etmeyin.Bu sadece göğüslerin emzirne için hazırlandığının belirtisidir.

Bebeğe sahip olduğunuz zaman da göğüsten sıvı gelmesi devam edebilir.Fakat uzun sürmez.

Hamilelikte göğüsten veya memeden sıvı gelmesi

Doğuma daha aylar kaldığı zaman memeden sıvı akıntısı veya süt gelmesi olabilir.Bazen hamileliğin 14.haftasında memeden sıvı geldiğini fark edebilirsiniz.

Hamileliğin ilk haftalatında genellikle göğüsten açık renkli sıvı gelirken,ilk üç aydan sonra ise göğüs ucunda kolostrum denilen ön süt akıntısı veya halk dilinde ağız sütünü fark edebilirsiniz.Ağız sütü veya kolostrum besin bakımından zengin olduğu gibi antikorlar da içerir.Eğer bebek doğduğunda emzirirseniz bu antikorlara bebeğe geçer ve bebeği enfeksiyonlara karşı korur.

Gebelikte göğüslerde meydana gelen değişikliklerin veya akıntının temel nedeni artan progesteron ve östrojen hormonlarıdır.Bu hormonlar göğüslerde kararma,ağrı,hassasiyet ve akıntı gibi belirtilere neden olur.

Gebelikte veya hamilelikte göğüsten sıvı gelmesi çoğu kadında görülür.Fakat sıvı akıntısı farklı kadınlarda farklı haftalarda meydana gelebilir.Hamileliğin sonlarına doğru göğüsler süt ile dolduğu için memeden sıvı gelmesi daha çok olur.

Emzirme döneminde göğüsten sıvı gelmesi
Doğumda sonra ilk 6-10 hafta içinde göğüsten süt geldiğini veya süt sızdığını fark edebilirsiniz.Bu akıntı veya sızıntının nedeni ilk haftalarda göğüslerin çok dolu olmasıdır.Ayrıca oksitosin hormonu kas hücrelerinin kasılmasına neden olduğu zaman da göğüsten süt gelmesi olabilir.


Alttaki durumlarda göğüslerden sıvı gelebilir;

-Sabahları göğüsler dolu olduğu için göğüs ucunda akıntı oluşabilir.

-Emzirme için bir tek göğüs kullandığınız zaman diğeri de süt üretir.

-Bebeğin ağladığını duyduğunuzda göğüsten süt gelmesi olabilir.

-Banyo veya duş gibi sıcak yerlerde bulunurken.