Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman başlar?

İlk kez hamile kaldığınız zaman kendinizi nasıl hissedeceğiniz konusunda meraka düşmeniz normaldir.Gebelikte hormon seviyelerin meydana gelen değişiklik hem zihinsel hem de fiziksel yönden sizi etkiler.Hemen hamile kaldıktan sonra bazı gebelik belirtilerini fark etmeyebilirsiniz.Göğüs ağrısı iyi bir örnektir.

Hamilelik yumurtlamadan hemen sonra gerçekleşir.Sperm 24 saat içinde yumurtayı döller,döllenen yumurta daha sonra döl yatağından rahime geçer.Tüm süreç 7-10 gün sürer,bu zamandan sonra vücutta bazı değişiklikler hissedebilirsiniz,peki göğüs ağrısı ne zaman başlar?

Hamilelikte göğüs ağrısı kaçıncı haftada başlar?


Gebelik boyunca göğüsler sürekli gelişir ve büyür,fakat bu gelişme çok hassas ve ağrılı olur.Göğüs ağrısı gebeliğin en yaygın veya genel belirtisi olmasına rağmen genellikle gebeliğin 4.haftasında veya 5.haftasında başlar ve gebelik boyunca göğüsler sürekli değişime maruz kalır.

Göğüslerde meydana gelen değişiklikler genellikle kolostrum denilen ilk süt nedeniyle olur.Fakat progesteron ve östrojen de burada büyük rol oynar.Ayrıca göğüslerde oluşan değişiklikler artan kan akışından kaynaklanıyor da olabilir.

Gebelikte göğüslerde meydana gelen diğer değişikler veya belirtiler


Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman başlayacağını sorgulamak normal bir durumdur,fakat gebelikte göğüslerde meydana gelen diğer bazı belirtilerle de baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

-Göğüs uçlarının daha çok öne çıktığını veya dışarı çıktığını fark edebilirsiniz.Ayrıca dokunmak için daha hassas olur,bu nedenle eğer ağrı olursa partnerinizin dokunmasına izin vermeyin.

-Göğüslerde kararma daha belirgin hale gelir.Göğüslerde bazı lekelenmeler meydana geldiği gibi ağrı daha şiddetli olur.

-Göğüslerdeki damarların daha baskın hale veya belirgin hale geldiğini fark edebilirsiniz.Karışık yol şeklinde mavi damarlar oluşabilir,ama endişe etmenize gerek yok bunlar sizden besin alıp bebeğinize verir.

Gebelikte bazı rahatsız edici belirtiler meydana gelebilir,fakat ilk üç aydan sonra ağrı hafiflemeye başlar.Ayrıca göğüslerde oluşan bu değişiklikler aynı kalmaz ve doğumdan sonra göğüsler eski haline tam dönmese de yine eski haline benzer.

Gebelikte göğüs ağrısı için bazı doğal tedaviler


Bazı adımları atarak gebelikte göğüs ağrısını hafifletebilir veya kontrol altına alabilirsiniz.

1-Spor sütyenleri seçin

Eğer göğüsler hareket ettiği zaman ağrıyorsa spor sütyenler bu konuda size yardımcı olabilir.Çünkü spor sütyenler göğüslerin sabit tutmasını sağlar.Fakat unutmayın,spor sütyeni ilk giydiğinizde biraz ağrı olabilir,fakat kısa süre içinde bu ağrı yok olur.

2-Uyurken sütyen çıkarmayın

Göğüs ağrısını önlemenin bir yolu da sütyenle uyumaktır.Her zaman spor sütyenler bulabilirsiniz fakat uyku için özel tasarlanmış sütyenleri de bulmak mümkündür.Bu sütyenler uyurken göğüslerin çok hareket etmesini önler,ve böylece sabah kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

3-Göğüslere çok dokunmaktan kaçının

Gebelikte daha hassas hale gelen göğüsler zaten ağrırken,dokunma sırasında ağrı daha da şiddetlenebilir.Bu nedenle durumunuz hakkında partnerinizle konuşun ve ona dokunmamasını söyleyin.

4-Tazikli su ile duş almaktan kaçının

Özellikle göğüslerde ağrı varsa duş başlığı altında duş almaktan kaçının.Çünkü göğüslere sert bir şekilde çarpan su ağrının daha da şiddetli olmasına neden olabilir.Bu her hamile kadın için geçerli değildir fakat yaygın bir durumdur.Yapabileceğiniz en iyi şey gebeliğin ilk üç ayında duş başlığı kullanmayın.

5-Diyetinize dikkat edin

Eğer yediklerinizi dikkatlice seçerseniz göğüslerde oluşan ağrının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.Yediğiniz her şey vücutta hormonları etkiler ve bu da ğöğüslerin etkilenmesine neden olur.Bu nedenle diyetinizde bol fasulye, yapraklı yeşillikler, tohumlar, kepekli tahıllar ve fındık bulundurun.

6-Bol bol su tüketin

Eğer gebelikte yeterli miktarda su almasanız vücut buna cevap olarak su tutmaya başlar ve bu da ağrının daha da şiddetlenmesine neden olabilir.Bu nedenle su tutunması ve aşırı hormonlardan kaçınmak için günlük olarak en az 8 bardak su için.Ayrıca daha iyi sonuç almak için içeceğinize limon,zencefil,rezene veya bentonit kil ekleyebilirsiniz.

7-Az miktarda tuz tüketin

Az su tüketmek vücutta su tutunmasına neden olduğu gibi çok tuz tüketmek de su tutunmasına neden olabilir ve bu da ağrının daha kötüleşmesine neden olabilir.Bu nedenle ne kadar tuz tüketebileceğiniz konusunda doktorunuza danışın,çünkü kan hacmini dengelemek kişiden kişiye değişebilir.