Düşükten sonra rahimin temizlenmesi

Eğer düşükten sonra rahimde parça veya doku kalmadıysa tedaviye gerek yoktur.Fakat rahimde parça kalması durumunda rahimin enfeksiyon kapmaması için temizlenmesi gerekir.


Düşükten sonra rahimin temizlenmesi için uygulanan bazı tedaviler:

-Bekleme dönemi:Rahimdeki dokuların doğal bir şekilde atılması için bekleyin


-İlaçla rahimin temizlenmesi:Rahimde dokuları dışarı atan ilaçlar almak


-Ameliyatla rahimin temizlenmesi:Doktorunuz küretaj veya vakum aspirasyonla rahimde kalan dokuları alır.

Bu seçenekler için risk çok düşüktür,fakat bu seçenekleri uygulamadan önce doktorunuzla iyice konuşun.

Rahimin doğal bir şekilde temizlenmesi için beklemek

Düşükten sonra genellikle rahimde kalan dokuların doğal bir şekilde dışarı atılması için 7-14 gün beklemeniz tavsiye edilir.Eğer bu zaman aralığında kanama ve ağrı tamamen durursa bu düşüğün sona erdiği anlamına gelir.Ve rahimden parça kalmadığından emin olma için ultrasona girin veya düşükten üç hafta sonra gebelik testini yaptırın.

Eğer gebelik testinde pozitif sonuç çıkarsa doktorunuz ektopik veya mol gebelik olmadığından emin olmak için daha çok test yapacaktır.

Eğer kanama ve ağrı 7-14 gün içinde başlamasa veya bu süre aralığında ağrı ve kanama daha da kötüleşirse bunun anlamı düşük henüz başlamamış veya daha bitmemiştir.

Kanamanın çok fazla olması durumunda,yüksek ateş veya şiddetli ağrı olursa hemen doktorunuza başvurun,çünkü rahimde kalan dokular nedeniyle enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Düşükten sonra ilaçla rahimin temizlenmesi

Eğer beklemek istemiyorsanız düşükten sonra rahimin temizlenmesi için ilaçla tedavi yöntemini seçebilirsiniz.Bu durumda doktorunuz size bazı haplar verir,alınan bu haplar sayesinde rahim ağzı açılır ve rahimde bulunan embriyo parçaları dışarı atılır.

Size hap verildikten sonra çoğu kez düşüğün tamamlanması için eve gönderileceksiniz.Bu güvenlidir,fakat kanama çok şiddetlenirse tekrardan doktorunuza başvurun.

Bu ilaçları aldıktan 3 hafta sonra başarılı bir şekilde düşük yaptığınızdan emin olmak için gebelik testini yaptırabilirsiniz.Eğer gebelik testi pozitif çıkarsa bu durumda tekrar doktorunuza başvurun.


Düşükten sonra ameliyatla rahimin temizlenmesi

Bazı durumlarda cerrahi prosedürler rahimde kalan parça veya dokular alınmak zorunda kalınabilir.Alttaki durumlarda size acil ameliyat tavsiye edilebilir:

-Devamlı şiddetli kanama
-Rahimin enfeksiyon kaptığına dair belirtiler
-İlaçla veya bekleme ile rahimin temizlenmesinin başarısız olması
Ameliyatla rahim temizlenirken rahim ağzından küçük ve ince tüp konulur ve emme cihazı ile rahimdeki parçalar alınır.Bu prosedür sırasında genel veya lokal anestezi verilebilir.

Düşükten sonra

Düşük yapmak çok üzücü bir durum olabilir,siz ve partneriniz bu konuda destek alabilirsiniz.Size tavsiyemiz kendinizi hazır hissetmeden ve tam iyileşmeden yeniden hamile kalmayı denemeyin.