Döllenme sonrası kasık ağrısı

Gebelik heyecanlı bir dönemdir.Her kadından gebeliğin ilk belirtileri farklı olabilir,fakat hiç şüphesiz gebeliğin en yaygın belirtisi adet görememektir.Gebeliğin diğer belirtilerini de bilmek önemlidir,çünkü gebelik belirtileri sandığınız bazı belirtiler bazen bir hastalığın da işareti olabiliyor.

Döllenmeden sonra kasık ağrısı neden olur?

Gebeliğin en erken belirtilerinden bir tanesi de döllenmeden sonra karnın alt bölgesinde veya kasık bölgesinde meydana gelen ağrıdır.Döllenmeden sonra kasık ağrısı genellikle 5-7 gün içinde olur.Ağrıdan kısa bir süre sonra kanama da fark edebilirsiniz,kanam genellikle kısa sürer ve birkaç damla kandan oluşur,rengi ise genellikle kahverengi veya koyu olur.Adet kanamasına göre çok daha az olur.

Döllenmeden sonra kasık ağrısının nedeni döllenen yumurtanın rahim mukoza zarına tutunması veya kazmasıdır.Bu nedenle bazı kramplar ve bazı damarlar zarar gördüğü için kanama olabilir.Ağrı genellikle çok hafif olur ve en fazla 1-2 gün sürer.

Döllenmeden sonra ağrı veya kanama her zaman hamile kaldığınızın belirtisi olmayabilir,veya düşük yapmak yada dış gebelik gibi ciddi problemlerin de belirtisi olabilir.Bu gibi durumlarda ağrı ilk başlarda hafifken daha sonra giderek şiddetlenir,aynı şekilde kanama da ilk başlarda az iken gün geçtikçe daha fazla olur.

Gebeliğin diğer bir belirtisi de adet görememektir.Normalde her ay rahim iç duvarı kalınlaşır,fakat yumurta döllenmediği için kalınlaşan zar dökülmeye başlar ve kanama olur.Ama eğer yumurta döllenirse ve hamile kalırsanız yükselen hormon seviyelerinden dolayı rahim iç zarı dökülmez ve döllenen yumurtanın yerleşmesi için hazırlık yapar.Gebelikte zar dökülmesi olmadığı için adet de olmaz.Ama bazen gebeliğin kafası karışır ve hormonlar görevini tam yapmadığı için hafif adet kanaması olabilir,buna ilerleme kanaması denir.


Eğer döllenmeden sonra vajinada kötü kokular,uzun süren kanama,şiddetli ağrı,yüksek ateş veya titreme gibi belirtiler fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun,çünkü bu belirtiler genellikle normal değildir.

Özellikle çok şiddetli ağrı ve çok fazla kanama olursa bu dış gebeliğin veya ektopik gebelik belirtisi olabilir.Dış gebelikte döllenen yumurta rahimde değil,rahim dışında gelişir.Bu nedenle iç kanama hatta annenin ölümü ile sonuçlanabilir.