Doğumdan sonra vajina ve perine yırtılması

Bebeğiniz dünyaya gelirken biraz canınız acıyabilir,fakat korkmanıza gerek yok.Bir çok durumda iyileşme süreci iyiye gider ve iyileşmeyi hızlandırmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Doğum yaptığınız zaman vücudunuzdan yeni bir insan çıkar! Bu nedenle bazı vajinal yırtılmalar size sürpriz gelmesin.Vajinal yolla doğum yapan herkes bazı perine(vajina ve anüs arasındaki bölge) ağrılarına sahip olabilir.Bebekten gelen yüksek basınç nedeniyle perine bölgesinde yırtılma ve kesi olabilir,bazen rahim de buna dahil olur.Yaklaşık olarak kadınların yarısı doğumdan sonra çok az yırtılma ile karşılaşır ve vajinal doğum yapan herkes bu riski taşır.

Birinci dereceden yırtılma sadece derinin yırtılması,ikinci dereceden yırtılma ise hem derinin hem de vajinal kasların yırtılmasıdır.İkinci dereceden yırtılma en yaygın olanıdır.Perine ve vajina yırtılması bazen ağrınızı artırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Yırtılmaları(yaraları) onarmak

Bir çok durumda yırtılmaları onarmak için dikişlere ihtiyacınız olacak,özellikle 2 cm'den fazla yırtılma olduğu zaman.Dikişten sonra bazı ağrı veya yanmalar hissedebilirsiniz,bu yaranın iyileştiğinin belirtisidir.

İyileşme süreci ne kadar sürer?

Daha yeni onarılmış yaralar,kesi veya epizyotomi iyileşmek için 7-10 günlük bir zaman alır.Fakat bir kaç hafta boyunca biraz canınızı acıtabilir,genellikle bu ağrı veya acı zamanla hafifler.

Doğumdan sonra vajinal bakım

Dikişlerin kendisi zamanla emilir,fakat iyileşmenin hızlanması,yara bölgesinde hijyenin sağlanması ve enfeksiyonları önlemek için doktorunuzun verdiği talimat veya direktifleri uygulamanız ve ihmal etmemeniz gerekir.

Vajina ve perine bölgesini sağlıklı tutmak için:

-İdrara çıktıktan sonra vajinal bölgeyi sıcak su ile yıkayın.

-Ve hastane onaylı hijyenik pedlerle sürtünme olmadan iyice kurutun.

-Her 4-6 saatte bir maxi pedleri değiştirin.

-Yara bölgesine dokunmaktan kaçının,eğer dokunmak zorunda kalırsanız mutlaka dokunmadan önce ellerinizi sabunla iyice yıkayın.Aksi halde iyileşme süresi uzayabilir.

-Bağırsak hareketleri sırasında(büyük tuvalet) dikkatli olun,dikişlere zarar vermeyin.Bağırsak hareketleri büyük olasılıkla dikişlere zarar vermez,korkmanıza gerek yok.Bunun için bol sıvı,meyve,sebze ve kepekli tahıllar tüketin.Ayrıca doktorunuzdan idrar yumuşatıcı isteyebilirsiniz.


Yara veya yırtılma ağrısını hafifletmek

Alttaki tavsiyeler yara ağrılarınızı hafifletebilir:

-Şişlik oluşmasını önlemek:Bir kaç tane buz parçasını ameliyat eldivenin içine koyun ve yaranın üstüne bırakın.

-Sıcak tutmak:Bunun için 20 dakikalık sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.Bunu günde üç kere yapın.Sıcak kompres rahatsızlıkları gidermek için iyi bir yöntemdir.

-Uyuşturmak:Doktorunuz alanı uyuşturmak için size anestezi tavsiye edebilir.Bunları sprey,merhem veya ped şeklinde alabilirsiniz.

-Ikınmadan kaçının:Bunun için uzun süreli veya ıkınmaya neden olacak aktivitelerden uzak durun.Uzun zaman oturduğunuzda perine ağrıları başlayabilir,bu nedenle uzun zaman ayakta kalmaktan veya oturmaktan kaçının.

Bazı halka şekilli yastıklar hemoroid için iyi gelir,eğer halla hamileyseniz ve hemoroid problemini yaşıyorsanız alacağınız bu yastık hem doğum sonrasında hem de gebelikte ağrınızı hafifletebilir.

Perine iyileşmesine yardımcı olmak

Doğumdan önce kegel egzersizleri yapmanız ve perine masajı sergilemeniz perine bölgesinin daha esnek,yumuşak olmasını sağlar,böylece doğumda bebeğin kafasına uyum sağlayabilir.

Doğumdan sonra,yine kegel egzersizleri yapmanız kan dolaşımını uyarır ve böylece daha hızlı iyileşmenizi sağlar.Ayrıca kegel egzersizleri kas tonunu geliştirir,kendini tutamama riskini azaltır ve cinsel ilişki isteğinizi artırır.

Ne zaman doktorunuza başvurmalısınız?

Eğer perine çok kızarırsa,ağrılı olursa ve şişerse veya kötü kokular yayılmaya başlarsa enfeksiyon geliştirme ihtimalliniz yüksektir.Bu nedenle mümkün olduğu kadar en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Özel durumlar

Normal bir doğumda aksi bir durum oluşmadığı sürece epizyotomi veya perinede ameliyatla yırtılma veya kesi tavsiye edilmez.Fakat bazı durumlarda bebeğin pozisyonu,büyüklüğü ve diğer komplikasyonlar nedeniyle perine bölgesinde daha fazla ağrı ve yırtılma meydana gelebilir.

Normal bir doğumda ciddi yırtılmaların meydana gelme ihtimalli nadir veya yaklaşık olarak %2'dir.Bazı durumlarda yara veya yırtılma ciddi boyutlara ulaşır,eğer yırtılma rektum bölgesine kadar giderse üçüncü derecede,eğer rektum bölgedeki kasların yırtılmasına neden olursa dördüncü dereceden yırtılma olur ve bu da bazı anal inkontinans(kendini tutamama) ve pelvik taban problemlerine neden olabilir.Ayrıca bu yırtılmalar ilerde cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Eğer ciddi yırtılmalar olursa aynı metotlar bunun için de geçerlidir.Bu durum ağrıların hafiflemesi için sıcak oturma banyosu,şişlik önlemek için buz parçaları veya ağrıyı uyuşturmak için anestezik spreyler kullanabilirsiniz.Sürekli havalandırmanız iyileşme sürecini hızlandırır ve daha az ağrı olur.
kesilir