Dar vajina problemi, vajinanın dar olması

Vajinam çok mu küçük?

Normal vajina büyüklüğü:

1960'larda Masters ve Johnsons yapılan bir araştırmada 100 kadının vajina büyüklüğü ölçüldü ve sonuç olarak kadınların  vajinaları 6 cm ile 8.2 cm arasında değişiyordu.Bu uzunluk hiç hamile kalmayan ve cinsel yönden uyarılmayan kadınlarda yaygındır.Bir kadın cinsel yönden uyarıldığı zaman vajina 10-12 cm'ye kadar büyüyebiliyor.ayrıca bu araştırma sonucunda libido için vajinanın büyüklüğü etkili olmadığı,sadece vajina uzunluğunun dış çeperi cinsel uyarılma için önemlidir.

Uzmanlara göre vajina kaslı duvarlara sahiptir,bu kaslı duvarlar vajinanın elastik olmasını sağlar,aynen karında olduğu gibi.Uyarılma olmadığı zaman,vajina minik tamponu yerinde tutar.Fakat,vajina duvarları bebeğin vajinadan geçmesi için yeterli genişliğe ulaşabiliyor.

Vajinanın çok küçük olduğuna dair his uyandıran bazı belirtiler:

-Cinsel ilişki sırasında ağrı
-Cinsel ilişkiye tamamen girememek
-Tampon yerleştirememek

Bu problemlerden şikayet eden birçok kadın normal vajina büyüklüğüne sahip olduğu tespit edilmiştir.Fakat,birçok kadında vajinismus denilen durum görülebilir.Vajinismus denilen durumda kadının cinsel organına dokunduğunuzda vajinal kaslar kasılır ve vajina daralır.

Adet olmuyor,vajinam çok mu küçük?

Bazı genç kızlar adetin olmamasını vajinanın küçüklüğüne bağlayabilir.Çünkü kendilerini olgun kadınlarla karşılaştırır ve doğal olarak vajinaları daha küçük.Gerçekte,vajinanın büyüklüğü adetin olup olmadığına bağlı değildir.Fakat,vajinanın elastik olması kadının girdiği cinsel ilişki miktarına bağlı olarak değişebilir.Vajina sık sık açıldığı zaman elastik özelliğini kaybedebilir.Örneğin,normal doğum yaptığınız zaman vajina normalden daha fazla açılır ve elastik olma özelliğini biraz kaybeder.

Küçük gözüken vajina

Vajinanın küçük gözükmesi vajina duvarlarından veya dudaklarından kaynaklanır.Vajina duvarları vajinayı ikiye  böler,doğum zamanında vajinaya iki kat görünüm kazandırır.Küçük gözüken vajina ameliyatla düzeltilebilir.Bu duruma sahip kadınlar bir jinekologa başvurup doğru bir teşhisten sonra tedavi olabilir.

Vajinanın kapanması veya daralması,yaş mı,vajinismus mu?

Bazı kadınlar için cinsel gerginlik bir problem olabilir,çünkü cinsel ilişki sırasında vajina istenmeden kapanır.Kadınlar bunun vajinanın küçüklüğüne veya kullanmadıkları için vajinanın küçüldüğüne bağlayabilir.Bu tür problemler aslında her zaman meydana gelebilir ve genellikle vajinismus kaynaklıdır,kadının yaşı da buna etki edebilir.

Vajinismus vajinanın çok küçük olduğunu hissini uyandırabilir,fakat fiziksel olarak herhangi bir anormallik gözükmeyebilir.Pubokoksigeal kaslar kasılabilir ve vajinada anormal gerginliğe neden olabilir.Bunun sonucunda vajina daralır.

Normalde,vajina her erkeğin penisine uyum sağlayabilir,kadının boyu,yaşı ve genişliği hiç önemli değil.Doğuma yakın zamanlarda vajina bebeğin doğumuna uyum sağlamak için daha çok büyür.Fakat,vajinismus denilen problem nedeniyle cinsel ilişki sırasında vajina kendiliğinden daralabilir ve ilişkinin zorlu,ağrılı geçmesine hatta imkansız yapabilir.

Yaşlı kadınlar bazen menopoz,ameliyat veya aktif olmama gibi durumlar nedeniyle cinsel gerginlik yaşayabilir.Yaşlanma veya aktif olmama vajinanın büzülmesine veya daralmasına neden olabilir.Doktorlar genllikle vajina duvarına sürülmesi için dilatörler yazar.

Vajina esnekliği nasıl artırılır?

Bir kadın ilk kez bir erkekle ilişkiye girdiğinde endişe ve korku nedeniyle vajinismus meydana gelebilir.Bu korku genellikle vajinalarının partnerin penisi için çok küçük olduğu düşünmelerinden kaynaklanır.Bazı uzmanlar vajina esnekliğini artırmak için bazı teknikler önerir.Perine masajı vajinanın esnemesini sağlar.ayrıca jimnastik ve diğer hareketler vajinanın esnemesini sağlayabilir.Bunlar genellikle gebe kadınlara ve ilk kez ilişkiye girecek olan kadınlar için tavsiye edilir.