Anne karnında bebek kaçıncı ayda tekmeler?

Anne olmayı bekleyen birçok kadın için bebeğin attığı tekmeleri hissetmek müthiş bir deneyimdir,ayrıca bebeğin tekme atması bebeğin geliştiğine dair elle dokunur bir belirtidir.Eğer bebeğin tekme atmasını veya anne karnında hareket etmesini sabırsızlıkla bekliyorsanız,gebeliğin dördüncü veya beşinci ayına kadar sabretmelisiniz.Aslında bebek çok daha erken hareket etmeye başlar ama bunları dışarıdan hissetmek biraz imkansızdır.Gebeliğin 4. veya 5. aylarında artık bebeğin hareketlerini düzenli bir şekilde hissedebilirsiniz.


Anne karnında bebek  ne zaman tekme atar?

Genellikle gebeliğin 4 veya 5. aylarında rahimde bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız.İlk başlarda çok nazikçe olan bu hareketleri normal vücut reaksiyonları olarak düşünebilirsiniz,ve bu konuda şüpheye düşebilirsiniz.Fakat,zaman geçtikçe bebek daha güçlü tekme atacaktır ve daha çok hareket edecektir,artık bu hareketlerin bağırsaklardan kaynaklanmadığını bebeğin tekme attığını anlayacaksınız.

-Araştırmacılara göre bebek dışarıdaki sesleri duyabilir ve bunlara tepki verebilir.Özellikle 6'ncı aydan sonra bebeğin yüksek seslere daha çok tepki verdiğini ve hareketlenmenin artığını fark edebilirsiniz.Ayrıca 28.haftadan sonra bebeğin yatıştırıcı seslerle birlikte durgunlaştığı ve yüksek ve hızlı seslerle ise daha hızlı hareket ettiği tespit edilmiştir.

-Bebeğiniz müziğe tepki gösterdiği gibi sizin çıkardığınız seslere veya konuşmalarınıza da tepki gösterebilir.Bebek bazen bu seslerle uyurken bazen de şiddetli tepki verip tekme atabilir.

-Bebek sadece seslere tepki vermez,aynı şekilde yediğiniz yiyecekler de bebekte tepkiye neden olabilir ve böylece bebek rahimde harekete geçebilir.Baharatlı,ekşi ve çok tatlı şeyler bebeğin hareketlerinde artışa neden olabilir.Çok soğuk içecekleri içmek de bebeğin sıcaklık değişimine karşı harekete geçmesine neden olabilir.

-Size ilginç gelebilir,fakat karnınıza çok parlak bir ışık yansıdığı zaman bebeğin hareketlenmesine neden olabilir.Yani bebek ışığa karşı da harekete geçebilir.

Gebeliğin ilk ve ikinci üç aylarında bebek birçok hareket yapar.Doktorunuz sizden bebeğin günden ne kadar hareket ettiğini veya günde kaç tekme attığını kaydetmenizi isteyebilir çünkü bebeğin hareket sıklığı bebeğin gelişimi ve sağlığı hakkında bilgi verebilir.Eğer birkaç saat için bebek hareket etmese hemen şüpheye düşmeyin.Özellikle çok meşgul olduğunuz zamanlarda bebeğin uykuya dalma olasılığı artar veya hafif hareketleri hissetmeniz zorlaşır.Eğer bebek tekme sayısı veya bebek hareketlenmeleri hakkında şüpheye düşerseniz,doktorunuza başvurun.