Anne karnında bebek neden ölür?

Eğer bebek yirminci haftadan sonra rahimde ölürse buna ölü doğum denir.Ölü doğum daha genellikle daha kadın doğuma yaklaşmadan olur,fakat bezen de doğum sancıları sırasında veya doğumda da olabiliyor.Ölü doğum çok yaygın değil,ölü doğum olma riski 200'de birdir.Ölü doğumu engellemek aileler için çok zor olabilir,çünkü bazen hiçbir belirti olmadan aniden gerçekleşir.

Ölü doğum nedenleri, anne karnında bebek neden hayatını kaybeder?


1-Doğum defekti


Ölü doğumun en çok nedenlerinden bir tane bebeğin doğum defektine sahip olmasıdır.Doğum defekti bebekte anormal gelişim veya kromozomal bozukluktur.Bu durum yaklaşık olarak ölü doğumun %15-%20'sini etkiler.Çevresel defekt veya kromozomal hastalıklar ölü doğumu etkileyen en yaygın iki doğum defekti çeşididir.

2-Zayıf fetal gelişim


Eğer bebek anormal bir şekilde gelişirse,oksijen yetersizliğinden dolayı ölür.Zayıf fetal gelişimin asıl nedenleri tam olarak bilinmemesine rağmen,sigara içen anneler bu riskle karşılaşabilir.Düzünli kontroller bu tür problemleri erken tanımlayabilir,fakat bazen problemi düzeltmek hiç de kolay olmayabilir.

3-Enfeksiyonlar


Eğer hamile kalırsanız ve gebeliğin 24 ve 27. haftaları arasında bakteri enfeksiyonu geliştirirseniz,ölü doğum riski olabilir.Asıl problem durum ciddileşene kadar kadınların hiçbir belirti fark etmemesidir.Hem idrar hem de genital enfeksiyonlar gebelik boyunca ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Bazı enfeksiyonlar anneden plasenta aracılığıyla bebeğe geçebilir.Bunlardan bazıları beşinci hastalık,listeria,sifiliz,klamidya,toksoplazmozis ve uçuktur.

4-Kordon kazaları


Göbek bağı yaralanması sonucunda ölü doğum meydana gelebilir.Yaklaşık olarak ölü doğum vakalarının %15 inde olur.Yaralanma çeşitleri genellikle göbek bağında pıhtılaşma veya kordonun plasentada doğru yer almamasıdır.Bu da bebeğin oksijensiz kalmasına ve hatta ölümüne neden olabilir.

5-Kronik sağlık problemleri


Diyabet,hipertansiyon,kalp hastalıkları,epilepsi,karaciğer hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıklar ölü doğum riskini oluşturabilir.Bu kronik hastalıklar ablasyo plasentaya ve bunun sonucunda bebeğin ölmesine neden olabilir.

6-Plasentada oluşan problemler


Plasentada oluşan birkaç problem çeşidi ölü doğuma neden olabilir.Örneğin:

-Plasentada yetersiz gelişim bebeğin ihtiyaçlarını karşılamayabilir,bu genellikle gebeliğin yirminci haftasından önce olur.

-Ablasyo plasenta,plasentanın rahim duvarından kısmi veya tamamen ayrımasıdır,bu ayrılma rahim duvarı ve plasenta arasında oluşan kanamadan dolayı olur.

-Plasenta previa,plasentanın rahimin alt kısmına yerleşip rahim ağzını kapatmasıdır.Bu durumda rahim gelişirken kanama olabilir ve kanamadan dolayı bebek hayatını kaybedebilir.

7-Rahim ağzında oluşan problemler


Rahim ağzında oluşan herhangi bir problem bebek için tehlike riskini oluşturabilir.Prematüre rahim ağzı açılması yani doğumdan çok daha önce açılan rahim ağzı ölü doğumun en yaygın nedenlerindendir.

8-Ölü doğumu etkileyen faktörleri


-Alkol veya diğer bağımlı maddelleri kullanmak

-35 yaşında üstündeyseniz

-Obezite olmanız

-İkizlere veya daha fazlasına hamile kalmak

Ölü doğum nasıl önlenir?


Ölü doğuma neden olan faktörleri bilmek ölü doğumu engelleme konusunda size yardımcı olabilir.Bazı ölü doğumları engellemek mümkün değil,fakat bazı adımları atarak bu riski azaltabilirsiniz.

-Doğum öncesi doktor kontrolleri kaçırmayın.Sık sık doktorunuza uğrayıp bazı testleri yaptırmanız bebeğin doğru bir şekilde geliştiğinden emin olabilirsiniz.Böylece plasentanın normal boyutta ve doğru çalıştığından emin olursunuz.Ayrıca sık sık doktorunuza uğramanız problemlerin erken teşhisi için size yardımcı olur.

-Bebeğin hareketlerine dikkat edin.Özellikle gebeliğin 26.haftasından sonra bebek hareketlerini dikkatli bir şekilde izlemelisiniz.Günlük hissedilen hareket sayısından azalma olursa doktorunuza başvurun.

-Enfeksiyondan kaçınmak için bazı adımlar attın.Artık biliyorsunuz enfeksiyon ölü doğuma neden olabilir,bu nedenle enfeksiyonu önlemek için bazı şeyleri yapmanız gerekir.Gebelikte iyi pişmemiş yiyeceklerden kaçının ve hiçbir zaman kedi kumuna dokunmayın.Bel soğukluğu,sifiliz ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırın.

-Herhangi bir ağrı veya kanama olursa,doktorunuzu bilgilendirin.Gebelikte bazı kanamalar olabilir,fakat anormal hissediyorsanız veya kanama ile birlikte bazı ağrılar oluyorsa hemen doktorunuza başvurun,eğer başka belirtiler fark ederseniz bunları da doktorunuza söylemeyi unutmayın.

-Diyetinize dikkat edin.Gebelikte hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiği bilmek önemlidir.Örneğin;bazı balık ve pişmemiş etten kaçınmanız gerekir.Bu nedenle sadece çok iyi pişmiş et tüketin.

-Gebe kalmadan önce sağlıklı bir kiloya sahip olun.Ölü doğum için risk oluşturan diğer bir faktör obezitedir.Bu nedenle gebe kalmadan önce doktorunuzla konuşun ve sağlıklı bir vücut kilosuna sahip olmaya çalışın.Eğer fazla kilolu iseniz hamilelikten önce bir diyetisyen yardımıyla biraz kilo vermeye çalışın.