Anne karnında bebek kaçıncı haftada uyur?

Hamile kalmak tuhaf bir duygudur,karnınızda bebeğin geliştiğinin farkındasınız,fakat tam olarak bebeğin anne karnında hangi zamanlarda ne yaptığını bilmiyorsunuz.Bebek anne karnında uyur mu?Bebek anne karnında ne zaman uyur?Aslında anne karnındaki bebekle doğmuş bebek arasında pek bir fark yoktur,yaptıkları şeyler biraz farklı olsa da birbirine benzer.

Anne karnında bir bebek neredeyse tüm zamanını uyku ile geçirir.Gebeliğin 32.haftalarında bebek neredeyse günün %90-%95'ini uyku ile geçirir.Gündüz sürekli hareketli olmanız bebeği yorar ve uyumasına yardımcı olur,bu nedenle gece uzanırken bebeğin daha çok aktif olduğunu hissedeceksiniz.

Ayrıca bazı araştırmalara göre bebek anne karnında rüya görebilir.Bazı araştırmacı veya uzmanlara göre gebelikte yedinci aydan sonra bebekte hızlı göz hareketleri tespit edilmiştir.Bu durumda bebek rüya görüyor olabilir.

Doğmamış bebeğin beyninde neler geçtiğini bilmek imkansız olmasına rağmen,araştırmacılara göre anne karnında bebek uyuma zamanları yeni doğmuş bebeklerin deneyimine benzer.

Bebek aslında gebeliğin 11.haftalarında esnemeye başlar.Ama uyuma ve aktif olma zamanını genellikle 20-25 haftaları arasında belirler.


Anne karnında bebeğe üçüncü aydan önce melatonin gitmez.Daha sonra bebek plasenta aracılığıyla melatonin alır ve uyku desenini çizer.