Anne karnında bebek acıkır mı?

Birçok annenin kafasına takılan sorulardan bir tanesi de ''Anne karnında bebek acıkır mı?''.Hayır,anne karnında bebek acıkmaz.Bebek gerekli besinleri plasenta ve göbek bağı aracılığıyla alır.Plasenta ve göbek bağı tüm gerekli besin ve oksijeni gebeliğin başlangıcından sonuna kadar anneden bebeğe taşır.Bebek rahimdeyken açlık hissi çekmez.

Tabi,bebek doğduktan sonra bu durum değişir.Göbek bağı koparılır,ve plasenta bebekten ayrılır.Bebek aç olduğunu bazı hareketlerle anneye hissettirir,mesela ağlayarak bunu belirtebilir.Bebeği besledikten sonra ağlamayı keser.Bebeğin midesi henüz çok küçük olduğu için 3-4 saatte bir acıkır.Bebek büyüdükçe mide de büyür ve böylece daha uzun zaman aralıklarında acıkmaya başlar.

Özet geçmek gerekirse anne karnında bebek açlık hissi yaşamaz,doğduğunda bebeğin acıktığını anlarsınız,çünkü bebek ağlıyor.

Hamileyken dikkat etmeniz gereken şey sağlıklı bir şekilde beslenmek ve kendinizi aç bırakmamaktır.Çünkü bebek gerekli besinleri sizden alacak,eğer bu besinleri eksik alırsanız bebeğin sağlığı da olumsuz yönden etkilenir.Böylece doğumda bebek normal kilonun altında kalabilir.Düşük kilolu bebeklerin ölüm oranları oldukça fazladır.

Gebelikte alkol,sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durun.Bunlar hem size hem de bebeğinize zarar verir.

Gebelikte taze meyve ve bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketin.Bunlar besin bakımından oldukça zengindir.Karışık ve zengin bir diyet uygulamanız en iyisidir.