Anne karnında bebeğin gelişmediği belirtileri

İlk 9 haftalık gebelikte anne karnında bebek embriyo olarak adlandırılır,fakat 9 haftalık hamilelikten sonra anne karnında bebek artık fetüs olur.


Birçok anne gebeliği başarılı bir şekilde devam ettirirken bazen nadir de olsa embriyo ve fetüs gelişimi aniden durabilir ve düşük yapmak zorunda kalabilirsiniz.Eğer anne 20 haftalık gebelikten önce bebeğini kaybederse düşük yapmış olur ve düşük yapmak ilk 12 haftalık gebelikte oldukça yaygındır.Eğer anne karnında 20 haftalık gebelikten sonra bebek gelişimi durursa ve bebek hayatını kaybederse buna ölü doğum denir.

Anne karnında bebeğin gelişmediğinin belirtileri

1- Küçük fundal yükseklik

Anne hamileyken doktorunuz bebeğin veya rahimin doğru bir şekilde geliştiğinden emin olmak için fundal yüksekliği ölçer.Rahimin tepesinden kasık kemiğine kadar olan kısım ölçülür.Bu ölçüm sonucu bulunduğunuz gebelik haftası ile karşılaştırılır.Eğer daha küçük çıkarsa bu bir problemin veya bebeğin düzgün gelişmediğinin belirtisi olabilir.

2- Kalp atışı olmaması

Gebeliğin beşinci haftalarında bebeğin kalp atışı başlar.Fakat embriyo fetüs olurken yani gebeliğin 9. veya 10. haftasında doppler ultrasonla bebeğin kalp atış sesi duyulabilir.İlk haftalarda bebeğin kalp atış sesini duymamak mümkün olabiliyor.Bu durumda doktorunuz genellikle bir sonraki ziyaretinizde tekrar bebeğin kalp atışını kontrol eder.Fakat bazen bebek pozisyonu veya plasenta konumu nedeniyle bebeğin kalp atışı işitmek mümkün olmayabiliyor.Bazen de bebeğin kalp atışını işitmemek bir problemin veya bebeğin gelişmediğinin belirtisi olabilir.Bu durumda problemin teşhisi için doktorunuz ultrasona girmenizi ister.

3- Rahim içi gelişme kısıtlığı


Rahim içi gelişme ksıtlığı demek bebeğin beklenenden daha küçük olması anlamına gelir.Eğer bebek bulunduğu haftaya göre % 10 daha küçükse bu birçok probleme yol açabilir.Rahim içi gelişme kısıtlığı hem tek hem de ikiz gebeliklerde meydana gelebilir,yada ikiz gebelikte bebeklerden bir tanesi gelişme kısıtlığına maruz kalabilir.Rahim içi gelişme kısıtlığının temel nedeni plasentanın doğru fonksiyon göstermemesidir çünkü bebeğe anneden her şeyi sağlayan plasentadır.Ayrıca böbrek problemleri,kansızlık veya anemi ve diyabet rahim içi gelişme kısıtlığına neden olabilir.

4- Düşük seviye hCG hormonu


Gebelik hormonu olarak adlandırılan hCG hormonu bebek rahime yerleştiği zaman plasenta tarafından üretilir.

hCG hormonu her iki üç günde bir iki katına çıkar.Eğer ikinci kan testinde hCG hormonun düştüğü tespit edilirse bu bebek gelişiminin durduğunun belirtisi olabilir ve düşük neredeyse gerçekleşmek üzeredir.

Hamile olduğunuzu hissetmediğiniz zaman veya ultrasonda bir problem olduğu görülürse doktorunuz kan testi ile hCG seviyesini ölçer.Eğer hCG seviyesi bulunduğunuz gebelik haftasına göre çok düşükse bu büyük ihtimalle bebek gelişimi ile ilgili bir problemin belirtisidir.

5-Kanama ve ağrı

Gebelikte hafif ve uzun sürmeyen kanama ve ağrı çoğu kez normaldir.Fakat bazen kanama ve şiddetli ağrı ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Örneğin düşük yapmak ve dış gebelikte kanama ve ağrı şiddetli olabilir.Dış gebelik embriyonun rahim dışında gelişmesidir ve bu durumda gebeliğin devam etmesi mümkün değildir.Dış gebelik belirtisi genellikle şiddetli ağrı ve kanamadır,ayrıca baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler de meydana gelebilir.Bebek gelişimi durduğu zaman bu düşükle sonuçlanır.Düşük yaptığınızda kanama ve ağrı ilk başlarda hafifken daha sonra giderek şiddetlenir.Bu nedenlerden dolayı eğer gebelikte kanama ve ağrı fark ederseniz doktorunuza başvurun çünkü ciddi bir problemin belirtisi olabilir.