Anne karnında bebeğin döndüğü nasıl anlaşılır?

Bebeğin anne karnında döndüğünü öğrenmenin kesin yolu ultrasona girmektir.Fakat,bazı belirtilere de bakarak bebeğin dönmesi veya bebeğin pozisyonu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Gebelik ne kadar ilerlerse bebeğin pozisyonunu da öğrenmek o kadar kolay olur.Büyük ihtimalle doktorunuz gebeliğin 30.haftasına kadar bebeğin dönüp dönmediğine bakmaz.Doktorunuz karnınızı muayene ederek bebeğin dönüp dönmediğini size söyleyebilir.Eğer doktorunuz bebeğinizin döndüğünü söylerse bunun doğruluğu %100 değildir,yani doktorunuz da bu konuda bazen yanılabilir.Ultrasondan sonra bebeğin pozisyonu kesin olarak anlaşılır.

Baş aşağı pozisyon

Karnın tepesinde sağa veya sola bir yumru görürseniz,yavaşça basın,eğer bebeğin tüm vücudu hareket ettiğini fark ederseniz bebek baş aşağı pozisyonda olduğu düşünülür.Ayrıca bu durumda göbek deliğinin altında bebeğin hıçkırıklarını da hissedebilirsiniz.

-Anterior pozisyon (baş aşağı):Eğer bebeğin sırtı karnınıza bakıyorsa buna anterior pozisyon denir.Bu durumda büyük ihtimalle göğüs kafesinin hemen altında daha çok hareket hissedeceksiniz,çünkü bebeğin bacakları veya ayakları üst bölgededir ve daha çok hareket edecektir.

-Posterior pozisyon (baş aşağı): Bebeğin sırtı annenin sırtına bakıyorsa posterior pozisyon denir.Bu durumda karnın ön tarafında ve genellikle orta kısımlarda bebeğin tekmelerini hissedeceksiniz.Karnınız yuvarlak olmaktan çok düzleştirilmiş gibi gözükebilir.Unutmayın,eğer bu durumda plasenta karın ile bebeğin arasında bulunursa bebeğin tekmelerini hissetmeniz zorlaşır.

Anne karnında bebeğin döndüğü nasıl anlaşılır?

Adım 1:Bir elinizi karnınızın en tepesine koyun ve hafifçe basın.Diğer elinizi ise alt karın bölgesi veya pelvise koyun ve özgürce hareket ettirin.Eğer sert ve yuvarlak bir hisse kapılırsanız bu bebeğin kafasıdır ve bunun anlamı bebek baş aşağı dönmüştür.

Adım 2:Bir taraftan karnın tepesine doğru elinizi kaydırın,diğer elinizi ise karnın en alt bölgesinde gezdirin,bebeğin kafasını hissetmeye çalışın.Eğer doğuma çok yakın iseniz bebeğin kafasının arkası omurgadan uzak bir şekilde açılacaktır.

Adım 3:Her iki elinizi de alttan karnın ortalarına doğru gezdirin.Eğer sert ve yuvarlak bir şey veya bebeğin kafasını hissetmiyorsanız büyük ihtimalle bebek hala ters duruyor.Bebeğin poposu yumuşak olduğu için karnın alt tarafı da yumuşak hissedilir.

Eğer bebek hala ters duruyorsa göğüs kafesinin altında yuvarlak bir sertlik hissedeceksiniz ve bu durumda oldukça rahatsız olabilirsiniz.Ayrıca bebeğin ters durması halinde karnın alt bölgesinde bebek daha çok tekme atar,çünkü bebeğin bacakları veya ayakları daha hareketlidir.