Adetten hemen sonra hamile kalınır mı?

Eğer adet dönemleri düzensiz ise veya çok kısa aralıklarla adet oluyorsanız adetten hemen sonra hamile kalmak mümkündür.

28 günde  bir adet oluyorsanız ve düzenli adet dönemlerine sahipseniz yumurtlama genellikle adetin ilk gününden 14-16 gün sonra olur.Eğer bu günlerde veya bu günlere yakın tarihlerde ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz.Fakat diyelim 22 günde bir adet oluyorsanız bu durumda çok kısa aralıkla adet oluyor ve adetten hemen sonra yumurtlama olabilir.Eğer adetten hemen sonra yumurtlama olursa bu da hamile kalabileceğiniz anlamına gelir.

Adet dönemlerini bir koruma yöntemi olarak kullanmamalısınız çünkü bazen adetin ilk gününde ilişkiye girerseniz hamilelik mümkün olabiliyor.Özellikle düzensiz adet dönemlerine sahip veya çok kısa aralıklarla adet olan kadın buna özellikle dikkat etmelidir.

Eğer uzun aralıklarla yani 28-35 günde bir adet oluyorsa bu durumda yumurtlama yaklaşık olarak adetten 16-22 gün sonra gerçekleşir.Bu da adetten hemen sonra hamile kalınmadığı anlamına gelir.

Başka bir bilgi adet olmadan da hamile kalabilirsiniz.Hamileliğin gerçekleşmesi için yumurtlamanın olması ve yumurtanın spermle döllenmesi yeterlidir.Bu nedenle bazı aylarda adet olmazsanız bu hamile kalamayacağınız anlamına gelmez.

Hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrol hapı gebeliği önlemede oldukça etkilidir,fakat her gün hap almak ve belirtilen talimatlara göre kullanmak şartıyla.Eğer hap almayı unutursanız bu durumda hamile kalma riskiniz de yükselir.

Eğer hamile kalmak istiyorsanız adetten sonra sık ilişkiye girmeniz durumunda hamilelik şansınız büyük oranda artacaktır.Adet bittikten sonra hamile kalma şansınız yavaş yavaş artarken,bir sonraki adet dönemine yakın zamanlarda ise bu şans azalır.Özellikle yumurtlamaya yakın zamanlarda veya yumurtlama tarihinde ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı maksimum seviyede tutar.

Özetlemek gerekirse adetten hemen sonra yumurtlama olabilir ve hamile kalabilirsiniz.Bu durumda özellikle düzensiz adet dönemlerine sahip ve çok kısa aralıklarda adet olan kadınlarda olur.