Yumurtlama gününde kesin hamile kalınır mı?

Yumurtlama gününde hamile kalma olasılığı nedir?

Yumurtlama olmadan hamile kalmak mümkün değildir,sadece yumurtlama döneminde hamile kalabilirsiniz.Ama bu yumurtlama döneminde kesin hamile kalacaksınız anlamına gelmiyor,hamile kalmak için biraz da şanslı olmanız gerekir.Yumurtlama döneminde hangi zamanda ilişkiye girdiğiniz  hamile kalma yüzdesini veya şansını büyük oranda etkileyebilir.

Eğer yumurtlamadan 4-5 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma yüzdesi yakalaşık olarak %10-%15'dir.

Eğer yumurtlama döneminden 1-2 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma yüzdesi yaklaşık olarak %17-%38'dir.

Yumurtlamanın gerçekleştiği anda ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığı yaklaşık %20-%40'dir.

Yumurtlama gününden bir gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığı %0-%9'dur.

En doğurgan olduğunuz günler yumurtlama günü ve yumurtlama gününden 1-2 gün öncedir.


Yumurtlama ve doğurganlık (Hamile kalmak)

Eğer yumurtlama gününde veya yumurtlama gününden bir gün önce ilişkiye girerseniz daha taze sperm ve yumurta gebelik şansınızı büyük oranda artırır.Doğurganlık dönemi yaklaşık olarak 6 gündür.Spermin vücutta yaşama süresi en fazla 5 gündür,yumurtanın yaşama süresi ise 24 saattir,en fazla 36 saati bulabilir.Doğurganlık dönemi spermin ve yumurtanın yaşama süreleri toplanarak hesaplanır.Eğer spermin yaşama süresi en fazla 5 gün olduğuna göre ve yumurtanın yaşama süresi 1 gün olduğuna göre doğurganlık dönemi toplam 6 gün olur.

Eğer doğurganlık döneminde ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız vardır,fakat bu şans ilişkiye girdiğiniz zamana göre değişebilir.Hamile kalma yüzdesini artırmak için doğurganlık döneminde sık sık ilişkiye girmeniz gerekir.

Yumurtlama döneminde ne kadar ilişkiye giriyorsanız girin hamile kalma şansınız en fazla %50'i bulur.Yani yumurtlama döneminde her zaman hamile kalınmaz.Bazı çiftler hamile kalmak için iki yıl denerler.

Ayrıca hamile kalma şansınızı yüksek tutmak için yumurtlama belirtilerini iyi bilmeniz ve vücudunuzu iyi tanımanız gerekir.Vücutta oluşan herhangi bir değişikliği hemen fark edebilmelisiniz.Bu değişiklikler yumurtlamanın belirtisi olabilir ve buna göre önleminizi alabilirsiniz.Eğer hamile kalmak istiyorsanız bu dönemde daha sık ilişkiye girin.Fakat hamile kalmak istemiyorsanız bu günlerde ilişkiden uzak durun veya ilişkiye girerken doğum kontrol tedbirinizi alın.

Yumurtlama gününde hamile kalma yüzdesi diğer bazı faktörlere bağlı olarak da değişebilir.Örneğin genç kadınların hamile kalma olasılığı veya yüzdesi daha yüksek iken,yaşlı kadınlardan ise bu oran çok düşüktür.

Ayrıca kadının sağlığı ve kilosu da hamile kalmayı etkiler.Çok kilolu veya çok zayıf kadınların hamile kalması zorlaşır.

Aynı şekilde sperm sağlığı ve mobilitesi yani hareketliği veya hızı hamile kalmayı etkileyebilir.