Yumurtlama dönemi ağrısı kaç gün sürer?

Yumurtlama ile ilişkilendirilen ağrı yumurtlamadan sadece birkaç gün önce başlar.Yumurtlama yaklaştıkça ağrı da şiddetlenebilir.Bazı kadınlar bir sonraki adete kadar bazı hafif belirtiler göstermeye devem edecektir.

Yumurtlama öncesi ağrı ne zaman başlar?

Genellikle yumurtlama ağrısı başladıktan sonra bir iki gün içinde yumurtlama gerçekleşir.Yapılan araştırmaya göre bir yanında ağrı hisseden kadınların yaklaşık %90'ı 24-48 saat içinde yumurtlamıştır.Bazı kadınlarda ve bazen adet nedeniyle yumurtlama öncesi ağrı birkaç gün veya biraz daha erken başlayabilir.

Yumurtlama ağrısı kaç gün sürer?Yumurtlama ağrısı ne kadar sürer?

Yumurtlama döneminde meydana gelen ağrıya mittelschmerz ağrısı veya ovülasyon ağrısı denir.Bu ağrı yumurtlamadan önce,yumurtlama sırasında ve yumurtlamadan sonra olabilir.Mittelscmerz ağrısı sadece kadınların %20'sinde meydana gelir ve

-Yumurtlama sırasında ağrı zirve yapar

-Yumurtlamadan birkaç dakika,birkaç saat veya birkaç gün sonra ağrı diner.

-Ağrı genelde 24-48 saat sürer,fakat bazı kadınlar adete kadar ufak ağrılar yaşayabilir.

-Yumurtlama ağrısı bazı kadınlarda her ay olurken,bazılarında ise bazı aylarda olur.

Yumurtlama öncesi ağrı nedeni

Daha yumurtlama gerçekleşmeden gelişen ve sıvı ile dolan yumurta kesesi pelvik bölgeye basınç uygular ve bu basınçtan dolayı bir ağrı hissi meydana gelir.

Eğer yumurta çok hızlı bir şekilde olgunlaşırsa yumurtlama döneminde daha büyük ağrıya neden olabilir.Karında şişkinlik yumurtlamaya yakında dönemde medyana gelebilir ve yumurtlama sırasında daha da artabilir.

Yumurtlama sırasında ağrı

Olgunlaşan yumurta kesesi yırtıldığı veya çatladığı zaman pelvik bölgede ağrı hissedilir.Yumurta kesesi patladığında ağrı da şiddetlenir,bazı kadınlarda bu ağrı çok daha şiddetli olabilir.Bu sırada ağrı zirveye ulaşır ve zirvede yaklaşık olarak 30 dakika kalabilir,yani 30 dakika boyunca ağrı en şiddetli halini alır.

Yumurtlama ağrısında göre yumurtlama tam olarak tespit etmek zordur,fakat ağrı aniden artarsa ve kısa süre sonra dinerse büyük ihtimalle yumurtlama bu aralıkta gerçekleşmiştir.

Sıvı ve kan nedeniyle oluşan ağrı

Eğer yumurta kesesinde sızan sıvı veya kan pelvik boşluğa akarsa yumurtlama ağrısı daha da şiddetli olabilir.Bu sıvı pelvik bölgede yayılabilir,ve böylece ağrının da yayılmasına neden olabilir.

Pelvik boşluğa düşen sıvı ve kan ne kadar fazla olursa ağrı da o kadar şiddetli olur.Bazı durumlarda kan vücut tarafından geri emilmediği için ameliyatla yumurtalık çevresindeki kan alınmak zorunda kalınabilir.

Yumurtlamadan sonra ağrı

Yumurtlama ağrısı genellikle bir iki gün sürer.Fakat bazı ufak ağrı belirtileri bir iki haftaya kadar veya adet gününe kadar sürebilir.Yumurtlamadan sonra yumurtalıkta hareketlilik azaldıkça ve pelvik boşluğa düşen sıvı ve kan vücut tarafından geri çekildikçe her geçen gün ağrının şiddeti de azalır.

Aklınızda bulundurmanız gereken şey,yumurtalıktan çıkan yumurta fallop tüpüne geçtiğinde medyana gelen ağrı fallop tüpü kasılmasından da kaynaklıyor olabilir.Veya embriyo rahime doğru yol alırken ağrı meydana gelebilir.
Ağrı ve yumurtlama dönemi

Eğer her ay belli dönemlerde ağrı olursa bu ağrıya dikkat edin,çünkü yumurtlamanın belirtisi olabilir,böylece doğurgan olduğunuz günleri tespit edebilir ve hamile kalma şansınız daha da artabilir.

Eğer yumurtlama ağrısı çok şiddetli olursa veya iki haftadan uzun sürerse,yada ağrı le birlikte vajinada kanama,mide bulantısı veya kusma gibi belirtiler fark ederseniz,doktorunuza başvurmakta tereddüt etmeyin.