Vajina üzerine boşalınca hamile kalınır mı?

Eğer hamile kalmayı deniyorsanız,bazı şeyler hakkında şüphelere düşebilirsiniz.Bu şüphelerden bir tanesi de cinsel ilişkiden sonra partnerinizin spermi vajina dışına çıkması ve bu nedenle hamile kalamayacağınızı düşünmenizdir.Bazen cinsel ilişkiden sonra ayağa kalktığınızda ve bu nedenle sperm vajina dışına geri akabilir.Bu da hamile kalma umutlarınızı negatif yönde etkileyebilir.

İyi haber,spermin vajina dışına akması veya ilişkiden hemen sonra duş veya tuvalete gitmeniz gebelik şansınızı tamamen yok etmez.Spermler bir kere vajina içine aktıktan sonra onların tamamının geri çıkması imkansız gibi bir şeydir.Bazı spermler orada kalır.

Tüm spermlerin veya meninin tamamının dışarı çıktığını hissetseniz bile kesinlikle hala hamile kalma şansınız vardır.Çünkü çok güçlü ve hızlı olan spermler tahmininizin ötesine çoktan geçmiştir bile.Yani ayağa kalksanız veya duşa girseniz bile gebelik şansınızın bittiği anlamına gelmez.Bunu aklınızda bulundurun,yumurtanın döllenmesi için sadece çok güçlü ve hızlı bir tane sperm bile yeterlidir.Bu da tüm spermlerin vajina dışına akmadığı anlamına gelir,hala vücudunuzda binlerce olmasa bile  yüzlerce sperm vardır.

Eğer halla aklınıza bazı sorular takılıyorsa veya hala endişe ediyorsanız spermin dışarı akmaması için  alttaki bazı adımları takip edebilirsiniz.İşte bazı ipuçları:

-Cinsel ilişkiden sonra,kalçalarınızın altına bir yastık yerleştirin,böylece vücuda göre daha yüksekte kalır.Bu yöntem spermlerin yer çekimine doğru hareket etmesini sağlar,yer çekimine doğru hareket eden spermlerin hızı artar,böylece yumurtaya daha kısa sürede ulaşır.Eğer yumurta fallop tüpünde bekliyorsa döllenme gerçekleşir.

-Partnerinizle cinsel ilişkiden sonra 10-15 dakika için yataktan kalkmayın.Spermler rahim ağzına ulaştıktan sonra artık hamileliği önleyecek hiçbir şey kalmaz.

-Eğer yumurtlama gününüzü biliyorsanız,veya doğurganlık süresinde iseniz,en azında yumurtlama gününüzün yaklaştığını hissediyorsanız mümkün olduğu kadar fazla ilişkiye girin.

-Hamile kalmanızı kolaylaştıran bazı pozisyonlar vardır,ama şunu belirtmekte fayda var,cinsel pozisyonların hamile kalmanızı kolaylaştırdığına dair kesin bir bilimsel veri yoktur.Örneğin:arkadan yaklaşma.Bu pozisyonlar spermin dışarı akmasını önler ve spermin yumurtaya yakın şekilde depolamasını sağlar,böylece çok uzun süre yüzmesine gerek yok.

Unutmayın partnerinizin spermi sağlıklı,aktif ve hızlı olduktan sonra hiçbir şey onu engelleyemez.