Spermin yumurtaya girmesi nasıl anlaşılır?

Sperm boşalmadan sonra fallop tüpüne doğru yol alır.Bu yol uzun ve zorlu olduğu için milyonlarca spermden sadece birkaç yüz tanesi yumurtaya ulaşabilir,ama sadece bir tanesi yumurtayı döller.Yumurtayı dölleyen sperm hem sağlıklı,hem hızlı ve hem de şanslı olması gerekir.

Sperm ve yumurtanın birleşmesi yumurtlamadan sonra gerçekleşir.Eğer yumurtlamadan önce ilişkiye girdiyseniz sperm döl yatağına veya fallop tüplerine geçer ve orada yumurtayı bekler.Spermin yaşama süresi 3-4 gün olduğu için,4 güne kadar ölmeden fallop tüpünde yumurtayı bekleyebilir.

Ovülasyondan sonra yumurtalıklarda serbest bırakılan yumurta fallop tüpüne geçer,eğer 24 saat içinde sperm ile tanışmasa ölür ve gebelik gerçekleşmez.

Peki sperm ve yumurtanın birleşmesi nasıl anlaşılır?Sperm yumurtaya girdiğinde anlaşılır mı?

Sperm ve yumurta birleştiğinde bunu anlamayız,çünkü herhangi bir belirti ortaya çıkmaz.Spermin yumurtaya girdiğini anlamak için biraz beklemek gerekir.Bir iki hafta içinde eğer gebelik belirtileri başlarsa sperm yumurtayı döllemiş,fakat yerleşme kanaması veya gebelik belirtileri ortaya çıkmazsa sperm yumurtaya girmemiş.

Spermin yumurtaya girdiğini anlamanın tek yolu gebelik belirtilerine bakmaktır veya yumurtlamadan 2 hafta sonra gebelik testini yaptırmaktır.

Sperm yumurta ile birleştikten sonra 6-7 gün içinde rahim iç zarına yapışır ve embriyo veya döllenen yumurta burada beslenir.Döllenen yumurta rahim iç zarına yerleşmek için kazarken kanama olabilir.Bu kanama bazı kadınlarda vajinada lekelenme veya çok hafif kanama şeklinde kendini gösterir.

Eğer sperm ve yumurta birleşmezse yani hamilelik gerçekleşmezse gebeliğe hazırlık için kalınlaşan rahim iç duvarı adet döneminde dökülmeye başlar ve böylece adet kanaması olur.Eğer gebelik gerçekleşirse yani yumurta ve sperm birleşirse kalınlaşan rahim iç duvarı dökülmez ve gebelik boyunca adet olmaz.

Bazal vücut ısısının artması spermin yumurtaya girdiğini göstermez,halbuki ilişkiye girmeseniz bile yumurtlamadan sonra bazal vücut ısısı yine artacaktır.Kısacası bazal vücut ısısı döllenmenin değil,yumurtlamanın belirtisidir.