Hamilelikte mide bulantısı olmaması normal mı?

Gebelikte mide bulantısı olmaması

Hamilelikte mide bulantısının hiçbir belirtisinin olmaması normal mi? Birçok kadında gebelik boyunca mide bulantısı olmaz.Gerçekten hamilelikte her 10 kadından 2'si mide bulantısı yaşamaz.Peki hamilelikte bazı kadınlarda mide bulantısı olurken bazılarında neden olmaz?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır.Her kadın ve her gebelik birbirinden farklıdır.Eğer ailenizdeki kadınlarda mide bulantısı yaygınsa,geçmiş gebeliklerde mide bulantısı olduysa veya ikizlere hamile kalırsanız gelecek gebeliklerde mide bulantısı olma riskiniz yüksektir.

Bazı gebeliklerde mide bulantısı neden olmaz?

Hamilelikte mide bulantısının asıl nedeni belli olmadığı için,bazı kadınlarda mide bulantısı olmamasının nedenini tespit etmek imkansızdır.Fakat araştırmacılar şuna inanır mide bulantısı yaşamayan kadınlarda hCG gebelik hormonu seviyesi düşüktür,bu nedenle bazı hamilelik belirtileri olmayabilir.Bunun doğruluğu ise tartışmaya açıktır,yani kesin değildir.

Hamilelikte mide bulantısı olmaması normal mı?

Hamilelikte mide bulantısının olmaması yaygın bir durumdur ve endişe etmenize gerek yoktur.Mide bulantısının olmaması sağlıksız bir gebelik anlamına gelmez.Yaklaşık olarak kadınların %20 sinde hamilelikte mide bulantısı olmaz,ve bu kadınlar sağlıklı bir gebeliğe ve bebeğe sahip olur.Bu nedenle hamilelikte mide bulantısının olmaması genellik bir problemin belirtisi değildir.


Mide bulantısı düşüğün belirtisi mi?

Eğer hamilelikte şiddetli mide bulantısı olursa bu düşük yapmayacağınızın garantisi olamaz,yine aynı şekilde mide bulantısının olmaması düşük kesin düşük yapacaksınız anlamına da gelmez.Fakat şiddetli mide bulantısı yaşayan kadınlarda,mide bulantısı yaşamayan kadınlara göre düşük yapma riski daha düşüktür diyebiliriz.

Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı olmaması normal mı?

Hamileliğin ilk aylarında veya ilk haftalarında düşük yapma riski oldukça yüksektir ve neredeyse ilk 12 haftalık hamilelikte kadınların %20 si düşük yapmaktadır.Mide bulantısının ilk aylarda olmaması genellikle normal ve yaygındır,fakat bazen nadir de olsa düşük yaptığınızda mide bulantısı olmayabilir.