Hamilelikte göğüslerde hassasiyet ne zaman azalır?

Hamilelikte göğüslerde hassasiyet ne zaman başlar?

Hamile kaldıktan kısa süre sonra yada iki üç hafta içinde göğüslerde hassasiyet de başlar.Göğüs ağrısı veya göğüslerde hassasiyet gebeliğin herhangi bir döneminde kendini gösterebilir,fakat göğüslerde hassasiyet veya ağrı ikinci üç aya girerken azalır,son üç ayda ise tekrar geri dönebilir.

Hamilelikte göğüslerde hassasiyet

Birçok kadın için göğüslerde hassasiyet gebeliğin erken belirtisidir.Hamile kaldıktan kısa süre sonra göğüsler dokunmak için daha hassas olur ve ağrı başlar.Ayrıca göğüslerde şişme ve koyulaşma yada kararma gibi belirtiler de gebeliğin ilk haftalarında başlayabilir.

Göğüslerde hassasiyet,ağrı,akıntı ve büyüme gibi belirtilerin temel nedeni gebelikte artan progesteron ve östrojen hormonlarıdır.

Göğüslerde hassasiyet kaçıncı haftada biter?

Gebelikte göğüslerde hassasiyet ne zaman azalır?Göğüslerde hassasiyetin ne kadar süreceğine dair kesin bir zaman aralığı yoktur,göğüslerde hassasiyet farklı kadınlarda farklı zamanlarda azalabilir veya bitebilir.Genellikle gebeliğin ilk haftalarında göğüslerde hassasiyet çok olur,ve zamanla azalır.İlk üç aydan sonra ise göğüs ağrısı sona erer veya çok az olur.Fakat gebeliğin son üç ayında süt üretiminden dolayı ve artan göğüs ağırlığı tekrardan ağrıya neden olabilir.

Aynı şekilde emzirme döneminde ağrı devam edebilir,ağrının geçmesi için bebeğinizi sık emzirin.Eğer gebelikte göğüslerde ağrı şiddetli olursa veya ağrı ile birlikte kanama fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Gebelikte göğüslerde hassasiyet (ağrı) neden olur?

Eğer hamilelikte göğüs ağrısının nedenlerini merak ediyorsanız,bunun temel nedeni bebeğin gelişimini destekleyen progesteron ve östrojen hormonlarıdır.Ağrının yanı sıra göğüslerin büyüdüğünü de fark edebilirsiniz,böylece daha çok süt depolanır ve emzirme için hazırlık olur.Bazı kadınlarda göğüslerde büyümeyi ilk haftalarda fark ederken,bazıları tüm gebelik boyunca bazıları da gebeliğin sonlarına doğru göğüs büyümesini fark eder.Göğüslerde hassasiyet veya ağrı tüm kadınlarda olmayabilir.