Hamilelikte göğüs ucundan kan gelmesi

Hamilelikte eğer göğüs akıntısı ile karşılaşırsanız dikkatli olmalısınız,özellikle şiddetli ağrı ile birlikte akıntı olursa.Normalde süt kanalları ve lobları olgunlaştığı zaman kadın göğsü süt salgılar.Emzirmeyen kadınlarda yani laktasyon olmayan kadınlarda dokular süt kanallarını kapatarak süt gelmesini önler.Laktasyon boyunca süt üretimini düzenleyen hormonlar büyük miktarda üretilir.

Göğüs ucundan gelen sıvı veya akıntı sarı,yeşil,kahverengi,kanlı veya süt rengine benzer.

-Memeden veya göğüs ucundan kan gelmesi iyi huylu (kanser olmayan) veya kötü huylu (kanser) olabilir.

-Memeden gelen sıvıların çoğu süt renginde veya bulanıktır,bunlar genellikle normal akıntılardır.

-Göğüs ucundan gelen sıvı veya kanamaların çoğu enfeksiyon veya papilloma nedeniyledir ve %90 nı iyi huylu iken,%10 nu kötü huylu yani kanser olabilir.

-Aklınızda bulundurun memeden gelen sıvıların veya akıntıların çoğu kanser nedeniyle değildir.

Gebelikte meme ucundan kan gelmesi

Süt üretiminden sorumlu hormonlar gebelik ve emzirme dönemlerinde  büyük oranda artar.Süt üretimi için meme dokuları besine ihtiyaç duyduğu için göğüslere olan kan akışı artar.Bu nedenle gebelikte göğüs ucundan kan gelebilir veya memede kanama olabilir.Küçük travmalar da memeden kan gelmesine neden olabilir.Göğüs ucunda hafif kanama normal olarak kabul edilebilir,fakat kanamanın fazla olması veya göğüs ucundan doku gelmesi durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız çünkü bu belirtiler ciddi bir probleme işaret edebilir.

Emzirme döneminde anne sütünde kan bulunması

-Emzirme döneminde çok küçük miktarda göğüs ucunda kanama yaygın ve normaldir.

-Emzirme döneminde memeden kan gelmesi,memeye olan fazla kan akışından kaynaklıyor olabilir.Aslında birçok anne bu kanamayı fark etmez çünkü bebek emzirilirken süte karışan kanamayı fark etmek zordur.

-Emzirme döneminde memeden kan gelmesi göğüslerin yaralanması sonucunda oluşan travmadan kaynaklanabilir.Çok kanama tıbbi müdahale gerektirir.

Hamilelik döneminde artan gebelik hormonları göğüslerde birçok değişikliğe neden olur.Bunlardan bazıları göğüste kararma,şişme,hassasiyet,ağrı ve akıntıdır.Eğer memeden veya göğüs ucundan gelen akıntı kan izlerini taşımıyorsa endişe etmeyin,bu akıntılar gebelikte normaldir.Fakat göğüs ucunda ağrı ile birlikte çok kanama olursa hemen doktorunuza başvurun bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.