Hamilelikte kan kusmak

Birçok kadın gebelikte kusmanın yaygın olduğunu bilir,ve gebelikte kusmak beklenilen bir durumdur.Bazen mide bulantısı veya sabah hastalığı birçok kadında kusmaya neden olabilir.Fakat gebelikte kan kusmak kesinlikle hamilelikte normal bir durum değil.Gebelikte kan kusmanın en yaygın nedeni uzun süre boyunca kusmak,ve kusmadan dolayı özofagus astarında küçük yırtılma olmasıdır.Ne ise,bu durum ilaçlarla tedavi edilebiliyor.

Fakat,gebelikte kan kusmaya neden olan diğer bazı ciddi problemleri bilmek önemlidir.Bunları bilmek anne ve bebek hayatı için çok önem taşır.

Hamilelikte kan kusmanın nedenleri


Aslında hamilelikte kan kusmanın özel bir ismi vardır,buna hematemez denir.Hematemez gebeliğin ilk üç ayında meydana gelebilir,çünkü bu dönemde mide bulantısı çok şiddetlidir.Kan siyah,kahverengi veya kahveye benzeyebilir.Üst mide-bağırsakta biriken kan kusma ile dışarıya atılır.Çok kusmak midede bazı hasarlara veya özofagus yırtılmasına yol açabilir,bu durumda kan kusma riski büyük oranda yükselir.

Eğer gebelikte kan kussanız ve bu uzun sürerse siyah dışkıya sahip olabilirsiniz.Bunun anlamı kan artık alt bağırsak sistemindedir.Bu durumda baş dönmesi,karın ağrısı ve düşük tansiyon gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Hematemez yanı sıra,gebelikte kan kusmanıza neden olabilecek diğer bazı faktörler,bu faktörlerin çoğu aşırı kusmaya neden olduğu için,kan kusma riskinizi artırır.İşte bazı faktörler:

-Dehidrasyon:Ne kadar çok susuz kalırsanız,mide bulantısı o kadar çok artar,ve kan kusma ihtimaliniz o kadar yükselir.

-Aç kalmak:Eğer gebelikte yeterli miktarda yemek almasanız,vücudunuz kusmaya yatkın olur.

-Gastrit:Mide iltihaplanması kanlı kusmaya neden olabilir.

-Diyet:Eğer doğru bir diyet uygulamaz iseniz,aç kalmak ve dehidrasyonda olduğu gibi kusma ihtimaliniz artar,hatta hamileyseniz bu kusma kan da olabilir.

-Özofagus rüptürü:Eğer sürekli kusarsanız,özofagusta küçük yırtılma olabilir ve kan kusmasına neden olabilir.

-Yemek zehirlenmesi:Yemek zehirlenmesi hamile kadınlara çok dokunabilir,zaten kusmaya yatkın olan hamileler zehirlenme nedeniyle daha çok kusabilir.

-Hipertansiyon veya stres:ne kadar stresli olursanız,mideniz o kadar kötü olabilir,bu da kusma ile sonuçlanabilir.

-İlaçlar:Bazı ilaçların yan etkileri ciddi mide bulantısı,hatta kusmaya neden olabilir.Örneğin,bazı kadınlar doğum öncesi vitaminler aldıkları zaman ciddi mide bulantısı ile karşılaşır.

-Siroz:Bu ciddi hastalık karaciğerle ilgili bir problemdir.Siroz problemi nedeniyle açık kırmızı kan kusabilirsiniz.

-Mide-bağırsak sistemin kopması veya yırtılması:Bu durumda ciddi seviyede kan kusabilir.Bununla birlikte karın ağrısı ve kendini zayıf hissetme gibi belirtiler de olur.Kan genellikle açık kırmızı renk olur.

Hamilelikte kan kusma nasıl tedavi edilir?


1-Tıbbi tedavi


Eğer hamilelikte kan kussanız bu kesinlikle endişe kaynağıdır.Bu şu anlama geliyor sıkı ve düzenli tıbbi gözetim altına alınmalısınız.Ne kadar çok kan kaybederseniz,anemi olma riskiniz o kadar artar,bu da sizi zayıf kılar ve bebeğiniz için bazı problemler oluşturur.Doğru bir tedavi çok önemlidir.

İlk tedavi kan kusmaya neden olan problemi teşhis etmektir.Potansiyel tedavi İV sıvıları ve hatta kan nakli ile yapılır,tabi çok kan kaybederseniz.Bazen doktorunuz mide-bağırsak sisteminde bir yırtılma veya kopmanın olma ihtimaline karşı endoskop kullanır.Endoskop ile bu sistemler görülebilir,kanamanın kaynağı bulunup tedavi edilir.

2-Yaşam tarzında bazı değişiklikler


Tıbbi tedavinin yanı sıra kan kusması durması için doktorunuz sizden bazı değişiklikleri yapmanızı isteyebilir veya size bazı tavsiyelerde bulunabilir.

-İçecek ve yiyeceklerinize zencefil ekleyin.

-Her 2-3 saatte bir küçük öğünler alın.Uykudan önce büyük öğünler almaktan kaçının.

-Gece mümkün oldukça uyurken odanızı havalandırın.

-Bol bol dinlenin.Dinlenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için gebelikte çok önemlidir.Stresten mümkün oldukça kaçının.

Hamilelikte kan kusma nasıl önlenir?


Elbette,hamilelikte kan kusma önleme her zaman tercih edilen bir şeydir.Onu önlemek için atacağınız birkaç adıma bağlıdır,böylece hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

-Vücudun susuz kalmasını önlemek için bol bol meyve sularını alın,ve günde en az 10-12 bardak su için.

-Eğer sigara içiyorsanız,bırakma zamanı gelmiştir.

-Alkol almayın,çünkü alkol midede tahrişe neden olabilir ve bu durumda daha çok kanamaya neden olur.

-Çok baharatlı yiyeceklerden uzak durun,özofagus ile daha çok probleme neden olabilir.

-Doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece gebelikte aspirin almayın.

-Eğer son zamanlarda ameliyat olduysanız veya yaralandıysanız,gebelikte dikkatli olun ve bunun için sık sık doktorunuza danışın.

-Eğer asit reflüsüne sahipseniz,bunu yatıştırmak için doktorunuzdan bazı ilaçlar isteyin.

Unutmayı,eğer gebelikte kan kussanız,doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.Belki yanlış yaptığınız bir şeyler olabilir,veya gelecekte bir problemin işareti olabilir.