Gebeliğin ilk haftalarında lekelenme ve kanama

Gebelik veya hamilelik heyecanlı bir deneyimdir,fakat bazı kötü belirtileri fark ettiğinizde strese girebilir veya endişeye kapılabilirsiniz.Vücudunuz birçok fiziksel ve hormonal değişikliğe uğradığı için,gebelikte sivilce,kramp,mide bulantısı ve bazen de kanamanın olması normaldir.Birçok kadın diğer belirtileri normal karşılarken,beklenmeyen kanamaların olması onlarda şok etkisi yapabilir.

Gebelikte kanama birçok nedenden dolayı meydana gelebilir,bazen bu nedenler çok ciddi olabilir hatta bebeği kaybetmenize neden olur.

Gebeliğin onuncu haftalarında kanama ciddi bir problemin belirtisi mi?

Normalde,hamile veya gebe bir kadın bebeğini doğurana kadar herhangi bir kanama olmamalıdır,ve kadında gebeliğin onuncu haftalarında kanama olması yaygın bir durum değildir.Gebelik sırasında oluşan kanamaların %30'u herhangi bir problemin belirtisidir.Ve yaklaşık olarak bu %30'un %50'si sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmektedir.Geri kalan %50 düşük gibi problemlerle karşılaşabilir.

Gebeliğin altıncı ve on birinci haftaları arasında meydana gelen kanama hafif(kan izleri şeklinde) veya ağır olabilir.Eğer kanama şiddetli ve ağır ise düşük yapmanıza neden olabilir veya düşük yapmış olabilirsiniz.Eğer kanama pembe,açık kırmızı veya kahverengi ise,baş ağrısı ve bazı kramplar nedeniyle de meydana gelmiş olabilir.

Gebeliğin onuncu haftalarında kanama nedenleri

Eğer hamileliğin altı veya onuncu haftalarında kanama fark ederseniz,bu bir problemin belirtisi olabilir.

1-Düşük yapmak

Gebeliğin ilk 12 haftası boyunca meydana gelen kanama düşüğün belirtisi olabilir,çünkü erken gebelikte düşük yapmak oldukça yaygın bir durumdur.Çoğu zaman,gebeliğin ilk üç ayında oluşan kanama düşük yaptığınızın işaretidir.Kanama oluyor diye hemen düşük yaptığınızı sanmayın,bunun için diğer belirtilere de bakmanız lazım.Eğer kanam ile birlikte alt karın ağrısı  başlarsa ve vajinadan doku fark ederseniz,büyük ihtimalle düşük yapmışsınız.

2-Ektopik(dış) gebelik

Döllenen yumurta rahime gitmediği zaman ve rahim yerine fallop tüpünde geliştiği zaman ektopik gebelik gerçekleşir.Bazen gelişen embriyo fallop tüpünü yırtabilir ve bu durum anne için ölümcül olabilir.Ektopik gebelik çok nadir bir problemdir,yaklaşık gebeliklerin %1'i ektopik gebelikle sonuçlanır.

3-Mol(üzüm) gebeliği

Bu nadir gebelikte,anormal dokular rahim içinde gelişmeye başlar ve bazen vücudun diğer organlarına sıçrar.Kusma,mide bulantısı ve rahimin çok hızlı büyümesi mol gebeliğin genel belirtileridir.


4-Adet kanaması

Bu kanama genellikle gebeliğin 4-8 veya 12.haftalarında ve normal adet döneminde olur.Adet döneminden önce genellikle baş ağrısı,şişme,pelvik basıncı ve karın ağrısı gibi belirtilere sahip olursunuz.Bu belirtileri adet döneminden önce yaşarsınız,fakat çoktan gebe olduğunuz için gebelikte adet olmaz.Basitçe,gebelik sırasında üretilen bazı hormonlar adeti önler,fakat bu hormon seviyeleri yüksek olmadığı zaman birkaç aylığına adet önlenemeyebilir ve bunun sonucunda kanama olur.Bu durum bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

5-Cinsel ilişkiden sonra kanama

Kadınların büyük bir kısmında cinsel ilişkiden sonra kanama olur,ve gebeliğin herhangi bir zamanında meydana gelebilir.Bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü rahim ağzı gevşemiş ve bu bölgeye kan akışı artmıştır.Ama yine de bu kanamanın başka bir problemin belirtisi olmadığından emin olmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

6-Ek nedenler

Rahim ağzından meydana gelen bazı değişiklikler kanamaya neden olabilir ve bu durum gebelikte oldukça normaldir.Örneğin yaptıracağınız Pap smear testi kanamaya neden  olabilir,fakat ciddi bir durum değildir.Ayrıca bazen cinsel enfeksiyon veya diğer enfeksiyonlar nedeniyle kanama olabilir.

Gebelikte kanama olursa ne yapmalısınız?

Gebeliğin herhangi bir zamanında herhangi bir kanama veya lekelenme fark ederseniz doğru bir teşhis için doktorunuza başvurmalısınız.Vajinal kanama her zaman ciddi bir durum olmayabilir,fakat bu kanama dış veya ektopik gebelik nedeniyle oluyor olabilir.Gebelikte alt sırt ağrısı,anormal hisler gibi belirtilerle karşılaşmak normaldir.Fakat bu belirtilerle birlikte kanama oluyorsa durum ciddidir.

Ayrıca gebeliğin 20.haftasına yetişmeden oluşan kanamalar genellikle zararlı olur veya düşük yapmanıza neden olur.Doktorunuz erken gebelikte bu kanamaların nedenini kolayca teşhis edebilir.Eğer kanama 20.haftadan sonra olursa kesinlikle doktorunuza başvurun.Gebeliğin 20.haftasından sonra oluşan kanamaya antepartum kanama(APH) denir.