Bebek tekmeleri nerede hissedilir?

Anne karnında bebek tekmeleri

Hamileyken bebeğin hareketlerine bakarak bebeğin sağlığı ve gelişimi konusunda emin olabilirsiniz.Gebelikte bebeğin hareketleri veya bebeğin attığı tekmeler gerçekten çok önemlidir,eğer bebek hareket etmezse veya bebek hareketlerinde azalma olursa  bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirtisi olabilir.

Anne karnında bebek tekmeleri kaçıncı haftada hissedilir?

Gebelikte birçok kadın bebek tekmelerinin ne zaman hissedileceğini bilmek ister.Bazen bazı anneler gebeliğin ikinci üç ayında (13-27 hafta) bebek hareketlerini veya tekmelerini az da olsa hissedebilir.Eğer bu ilk gebeliğiniz ise bebek hareketlerini gebeliğin 20.haftalarında hissedebilirsiniz,fakat eğer ikinci gebeliğiniz ise bebek hareketlerini 16.haftada hissetmek mümkündür.

Eğer plasenta rahimin ön tarafında ise bebek tekmeleri hissetmek biraz daha uzun zaman alabilir.çünkü plasenta bu hissi engeller.Her anne farklı olduğu gibi her gebelik de farklıdır,bu nedenle bebek tekmelerini biraz geç veya biraz erken hissetmek normal bir durumdur,bunun için endişelenmenize gerek yok.

Bebek tekmeleri nerede hissedilir?

Tekmelerin hissedildiği yere göre göre bebeğin pozisyonu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.Baş aşağı bebekler genellikle bir yanınıza güçlü tekme atarken veya karnın üst tarafına doğru tekme atar.

Makat bebekler yani baş aşağı olmayan bebekler karnın alt tarafına tekme atacaktır.

Bebek tekmeleri nasıl hissedilir?

Bebek hareketleri ilk başlarda bağırsak hareketleri veya gaz ile karıştırılabilir,fakat bebek büyüdükçe tekmeler daha da belirginleşir ve bebek daha sert tekmeler atar.

Gebeliğin sonlarına doğru bebek rahimde tüm yeri kaplar,ve hala eskisi kadar hareket etmeli ve kısıtlı alana rağmen tekmeler daha sert olur.Bebek doğuma kadar ve doğum sırasında da hareket etmelidir.

Anne karnında bebek ne kadar hareket etmeli?

Normal olabilecek belli bir hareket sayısı yoktur.Fakat gebeliğin 28.haftadan sonra sol tarafınıza uzandığınızda iki saat içinde en az 10 bebek hareketi hissetmelisiniz.Eğer bebeğin normal hareketlerin azalma veya başka bir değişiklik hissederseniz bunu doktorunuza söyleyin.

Bebeklerin yemekten sonra ,sabahın erken saatlerinde ve gece çok aktif olmaları normal bir durumdur.Gün içinde bir şeylerle meşgul olduğunuz için veya aktif olduğunuz için bu bebeği yorabilir ve uyumasını sağlayabilir.

Bebek hareketlerinde azalma olursa endişelenmeli miyim?

Eğer bebeğin normale göre daha az hareket ettiğini hissederseniz,veya bebek hareketlerinde bir değişiklik fark ederseniz bu bebeğin iyi olmadığının bir belirtisi olabilir.Hemen en yakın doktorunuza  başvurmalısınız,böylece  bebeğin durumu değerlendirilebilir.