Bebeğin doğum kanalına girdiği nasıl anlaşılır?

Gebeliğin belli bir kısmında bebek rahimde bir yandan diğer yana yüzer.Fakat 33 veya 34 haftalık gebelikten sonra büyük ihtimalle bebek kalıcı olarak baş aşağı pozisyona girer.Doğuma yaklaşık 2 hafta kaldıktan sonra ise bebek doğum kanalına düşmeye veya girmeye başlar.Tüm bunlar doğum için birer hazırlıktır.

Bebek doğum kanalına girdiği zaman birçok kadın bunu anlar çünkü bir rahatlama hissi gelir.Mide ve akciğerlere olan basınç aniden düşer,böylece mide ekşimesi yatışır ve nefes darlığı problemi ortadan kalkar.Bebek doğum kanalına girdikten sonra fiziksel görünüşte de bazı değişiklikler olur.Örneğin,karın şişkinliği daha yüksek konumdayken,bebek doğum kanalına düştükten sonra şişkinlik aşağı doğru kayar.

Bebek doğum kanalına düştüğü zaman pelvik bölgede daha çok basınç hissedebilirsiniz.İdrar kesesine olan basınç daha çok idrara çıkmanıza neden olacaktır.Bebeğin doğum kanalına düşmesi aslında her şeyin yolunda gittiğinin belirtisidir.Fakat bazen doğuma kadar bebek doğum kanalına girmeyebilir,bu anneden anneye veya gebelikten gebeliğe değişir.İkinci kez anne olanlarda genellikle bebek doğumdan hemen önce doğum kanalına düşer,fakat ilk kez doğum yapacak kişilerde bebek doğumdan 2-4 hafta önce doğum kanalına girebilir.

Bebeğin doğum kanalına indiği nasıl anlaşılır? Bebeğin doğum kanalına girdiği belirtileri

Bebeğin doğum kanalına girdiğini tahmin etmenin iyi bir yolu yoktur,çünkü bu kadından kadına farklılık gösterir.Bazen doğum başlamayana kadar bebek doğum kanalına düşmeyebiliyor.

Fakat eğer bebek doğumdan önce doğum kanalına girerse bunu kesinlikle hissedeceksiniz.İşte bebeğin doğum kanalına girdiğini gösteren belirtiler:

1-Nefes alıp vermeniz kolaylaşacak

Bebek fiziksel anlamda doğum kanalına girdiği zamana bunun anlamı diyaframa olan basınç azalır ve daha kolay bir şekilde nefes alıp verdiğinizi fark edeceksiniz.Gebelikte bazı nefes darlığı gibi problemlerle karşılaşıyordunuz,bu sorun artık sona eriyor.

2-Pelvis bölgede daha çok basınç olur

Bebek doğum kanalına düştükten sonra pelviste basınç hissi büyük oranda artar.Bacaklarınızın arasında bovling topu taşıyormuş gibi olacaksınız,bir penguen veya ördek gibi yürüyeceksiniz.Bunun için eğer çocuklarınız varsa size ''Anne neden bir penguen gibi yürüyorsun?'' diyebilir.

3-Vajinada akıntı artar

Bebek doğum kanalına düştükten sonra fiziksel olarak bebeğin kafası rahim ağzına büyük bir basınç uygular.Bu doğumdan önce rahim ağzının incelmesini ve genişlemesini sağlar.Rahim ağzında bulunan mukus tıkacı düşmeye başlar,buna nişan gelmesi de denir.

Gebeliğin son haftalarında vajinada akıntının artığını fark edeceksiniz.Vajinada akıntının rengi de değişir.Kan izleri taşıyan akıntı veya kanlı akıntı meydana gelebilir.Bu akıntı daha kalın olur.

4-Sık idrara çıkma

Bebeğin büyüklüğü ve kafası idrar kesesine daha çok basınç uygulayacağı için ikide bir idrara çıkmak zorunda kalacaksınız.Bu gebeliğin sona ereceğinin bir işaretidir.

5-Pelvik bölgede ağrı

Bebek doğum kanalına girdiğinde bebeğin kafası pelvis bölgede bulunan birçok ligamentlere basınç uygular.Bu basınçtan dolayı bazı ağrılar hissedeceksiniz.Özellikle hareket ettiğiniz zaman bu ağrıyı hissedeceksiniz.Bu ağrı bebek yeni pozisyona adapte olmaya çalışırken ortaya çıkar.

6-Hemoroid ve kabızlık

Pelvis bölgede basınç artığı gibi,bebek doğum kanalına girdiği zaman rektum bölgede de basınç daha çok artar.Bu rektal basınç hemoroid veya kabızlığa neden olabilir.Rahatsızlığı gidermek için bol bol su için ve fiber bakımından zengin yiyecekler tüketin.

7-Fiziksel görünüş

Bebek karnın üst tarafından alt tarafına geçerken karın şişkinliği de alt tarafa doğru kayar.Rahim ve göğüs arasındaki mesafe daha da artacak.Eğer ilk gebeliğiniz değilse bu durumu fark etmek biraz zor olabilir.


Unutmayın:Pelvis bölgesinde oluşan ufak ağrılar bebeğin doğum kanalına girdiğinin belirtisi olabilir.Ama ağrı sürekli ve düzenli ise doktorunuza danışmanızda fayda var.Aynı şekilde yüksek ateş,kanama ve çok sıvı kaybı içinde doktorunuza başvurun.