Bebeğin anne karnında yatış pozisyonları

Bebeğin pozisyonu doğum sancıları ve doğumu etkilediği varsayılır.36.haftaya kadar bebeğin hangi pozisyonda olduğu hiç önemi yok,çünkü bebeğin pozisyon değiştirmesi için hala zaman var.Bu zamandan sonra bebek genellikle baş aşağı doğru kalacak şekilde pozisyon değiştirir.

-Doğum için ideal pozisyon bebeğin baş aşağı doğru olmasıdır.
-Bebeğin kafası doğum kanalına girer girmez doğum sancıları başlar.
-Çok büyük bebekler genellikle rahimde sıkıştığı için pozisyon değiştiremezler.
-Vajinal muayene sonucunda doktorunuz bebeğinizin hangi pozisyonda olduğunu tespit edebilir.
-Yaklaşık olarak bebeklerin %96'sı doğuma yakın zamanda baş aşağı pozisyonuna geçer.
-%3'ü makat pozisyonda kalır.
-%1'si enine yatış pozisyonunda kalır.

Gebeliğin son aşamalarında bebeğin pozisyonları

-Anterior pozisyon

Bebeğin pelvisten geçmesi için bu ideal bir pozisyondur.Diğer bir deyişle doğum sancılarınız daha hafif olur.Bu pozisyonda bebeğiniz sırtınızla yüzleşir,ve bebeğin sırtı karnın bir tarafına bakar.Çoğu bebek bu pozisyonda durur.

-Posterior pozisyon

Eğer bebeğin sırtı annenin sırtına bakıyorsa ve yüzü annenin karnına bakıyorsa bu bebeğin posterior pozisyonda olduğu anlamına gelir.Bu pozisyon nadir ve yaklaşık olarak bebeklerin %5'i bu pozisyonda kalır.Eğer bebek bu pozisyonda ise bu vajinal doğumun mümkün olmadığı anlamına gelmez.Fakat eğer anne sırt ağrısında yakınıyorsa doğum daha uzun sürer,sırt ağrısı fazla olur çünkü bebeğin omurgası annenin omurgasına basınç uyguluyor.Bu pozisyonda olan bir çok bebek doğumun ilk aşamasında pozisyon değiştirir,eğer bebek pozisyon değiştirmezse destekli doğum veya sezaryen gerekebilir.

Makat pozisyon

Bebeğin kalçaları aşağı doğru ve kafası hemen anne kaburgasının altındadır.Yani popo aşağıda kafa yukarıdadır.Eğer bebek düzelmezse doktorunuz 37.haftadan sonra alt karın bölgesine basınç uygulayarak bebeği baş aşağı doğru döndürmeye çalışır.Makat pozisyonda olan bebeklerin %60'ı sezaryenle teslim edilir.

Çapraz(enine) yatmak

Bu durumda bebeğin kafası annenin sol veya sağ tarafına bakar,ve rahimde çapraz olarak uzanmış.Eğer gebeliğin sonlarına doğru rahimde bebek sıkışmadıysa veya bebek küçük boyutta ise doğru pozisyona dönebilir.İkiz doğumlarda veya anne daha önce bir kaç çocuğa sahip olmuşsa bebek dönmezse sezaryen gerekebilir.

Kararsız pozisyon

37.haftadan sonra bebek sürekli pozisyon değiştirebilir.Bebek baş aşağı pozisyonuna girdiği zaman size suni sancı verilerek bebeğiniz alınabilir.

Bebeğin doğum için en iyi pozisyonu alması için bunları yapabilirsiniz:

-Otururken dizleriniz kalçalarınızdan daha aşağıda kalacak şekilde oturun.
-Ayaktayken, yapabildiğiniz yere kadar, yavaşça eğilin
-Öne doğru normal yüzüş-kurbağalama en iyisi
-Televizyon izlerken bir armutun üzerine doğru diz çöker biçimde eğilin.