Anne karnında bebeğin kalp atışı neden durur?

Düşük yapmak ne kadar yaygın olsa da,kişisel olarak sizde meydana geldiği zaman hem duygusal hem de fiziksel anlamda sizin için bir travma yaratabilir.Hamile kalmayı denerken en az bir kere düşükle karşılaşmış çok sayıda kadın vardır.Eğer düşük yapma riskiniz varsa veya düşük yaptıysanız,bebeğin kalbinin neden durduğu konusunda kendinizi daha çok eğitebilirsiniz.

Düşüğün ne zaman meydana geldiğini anlamak veya bilmek önemlidir,genellikle düşük yapmamak için yapabileceğiniz pek bir şey yok,bu nedenle hatayı çoğu kez kendinizde aramamalısınız.Düşük genellikle anormal kromozomlardan kaynaklanır,eğer düşüğün nedeni anormal kromozomlar ise bunu önlemek imkansızdır.

Bebeğin kalbi neden durur?
Çoğu kez benzer olaylar meydana art arda gelmediği sürece düşün arkasındaki neden hiçbir zaman bilinmiyor.Bebeğin kalbinin durmasının en yaygın bazı nedenleri:

-Fetüste kromozomal anormallikler:Düşüklerin neredeyse %60'ı fetüs anomaliden kaynaklanır yani kromozomal anormallikler çoğu düşüğün nedenidir.Anormal kromozomlar genellikle anormal sperm,anormal yumurta veya anormal birleşmeden kaynaklanır.Ve zigot bölünme aşamasındayken bazı problemler ortaya çıkabilir.Eğer fetüste bir kromozom problemi varsa,fetüs vücut tarafından geri emilir.

-Kan pıhtısı bozukluğu:Kan koagülasyon bozukluğuna sahip annelerin plasentasında veya göbek bağında çok ince ve hassas damarlarda kan pıhtıları meydana gelebilir.Bu pıhtılar bebeğe kan akışını durdurabilir ve bunun sonucunda bebeğin kalbi durabilir.Eğer bebeğe kan akışı olmazsa bebeğe besin ve oksijen gidemez,böylece hayatını kaybeder.

-Kordon bükülmesi:Boyun veya uzuvlara dolanan kordon bükülebilir,bu durumda bebeğe yeterli miktarda kan gitmeyebilir ve bebek oksijensiz kalabilir.Bu gebeliğin ilk üç ayında meydana geldiği zamana bebeğin kalbi durabilir.

-Progesteron eksikliği:Gebeliğin başarılı bir şekilde devam etmesi için progesteron gereklidir.Erken haftalarda progesteron bebeğin gelişmesini durdurabilir,ve bebek kalbinin durmasına neden olabilir.

-Annede enfeksiyon:Anne hamile kalmadan önce enfeksiyon için kontrolden geçmelidir.Bazen anne zarar vermeyen bazı enfeksiyonlar bebek üzerinde kötü etkilere neden olabilir.Özellikle erken haftalarda enfeksiyon bebeğin kalp atışını ve bebeğin gelişmesini durdurabilir.

-Kötü alışkanlıklar:Sigara içmek,alkol almak veya madde kullanımı fetüsün gelişmemesine veya bebeğin kalbinin durmasına neden olabilir.

Bebeğin kalbi durduğu nasıl anlaşılır?

Eğer ultrasona girerseniz,bebeğin kalp atışı ultrasonda durduğunu görebilirsiniz.Fakat bunun dışında bebeğin kalbi durduğu zaman mide bulantısı,göğüslerde ağrı,yorgunluk vb gebelik belirtileri ortadan kaybolur.Hatta bazen bebek dokularının dışarı atılması için vajinada kanama olur.

Bebeğin kalbi durduğu zaman karın ağrısı ve kramp gibi düşük belirtilerini fark etmek zordur.Bazen haftalar geçmesine rağmen vajinada akıntı olmaz çünkü rahim ağzı kapalıdır.Lekelenme veya kanama bazen haftalar sonra yani plasenta ve fetüs rahim içinde iyice bozulduktan sonra meydana gelir.

Bebeğin kalbi durursa ne yapılır?

1-Doğal yolla düşüğün gerçekleşmesini bekleyin,yaklaşık 12 gün içinde fetüs dokuları dışarı atılır.

2-Eğer fetüs kalıntıları doğal bir şekilde dışarı atılmazsa dilatasyon ve küretaj (D&C) prosedürü uygulanır.Bu prosedürle rahim ağzı açılarak rahimde kalan fetal dokular alınır.

Bebeğin kalbi neden durduğunu bilmek önemlidir.Veya düşük neden gerçekleşti? Bu bazı konularda size bilgi verebilir ve sonraki gebeliklerde bunlara göre adım atabilirsiniz.Bir gebelikte düşük yapan kadın,genellikle ikinci gebelikte başarılı bir şekilde hamileliği tamamlar.Bu nedenle hep olumlu bakmaya çalışın.