Adetin son günü hamile kalınır mı?

Adetin son gününde hamilelik mümkün mü?

Evet,eğer adetin son günü ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz.Bu durum biraz da adetin düzensiz olmasına ve çok kısa aralıklarla adet görmeye bağlı olarak değişir.

Eğer düzensiz adete sahipseniz ve çok kısa aralıklarla yani 18-25 günde bir adet olursanız adetten hemen sonra yumurtlama olabilir.Sperm vücutta uzun süre yaşadığı için (sperm kadın vücudunda yaklaşık olarak 3-6 gün yaşar) adetten hemen sonra yumurtlama olursa yumurtayı dölleyebilir ve hamile kalabilirsiniz.

Adet günlerini bir koruma yöntemi olarak görmek doğru değildir.Çok uzun aralıklarla adet olan kadınlarda yumurtlama adetten çok uzun süre sonra gerçekleştiği için bu koruma yöntemi etkili olabilir.Fakat kısa aralıklarla adet olan kadınlarda yumurtlama adetten hemen sonra olabildiği ve sperm vücutta uzun süre yaşayabildiği için adeti bir doğum kontrol çeşidi olarak görmek doğru değildir.

Çok düzensiz adet gören ve 22 günden az sürede adet olan kadınların adetin ilk gününde ilişkiye girmeleri durumunda bile hamile kalma riskleri vardır.Normalde düzenli adete sahip ve 28 günde bir adet olan bir kadında yumurtlama genellikle adetin ilk gününden 14-16 gün sonra gerçekleşir.Bu durumda adetin son gününde ilişkiye girmek hamile kalma riskini oluşturmaz tabi bazı anormal durumlar hariç.

Fakat 18-22 günde bir adet olan bir kadında yumurtlama adetin ilk gününden 5-6 gün sonra gerçekleşebilir.Sperm de vücutta 3-6 gün yaşayabildiği için yumurta ile buluşup dölleyebilir.Eğer sperm yumurtayı dölleyebilirse hamile kalmış olursunuz böylece hamilelik spermin yumurtayı döllemesiyle birlikte başlar.

30-35 günde bir adet olan bir kadından yumurtlama genellikle adetin ilk gününden 17-21 gün sonra olur.Bu durumda adet döneminde ilişkiye girerseniz sperm bu tarihlere kadar yaşayamaz ve hamilelik de mümkün değildir (anormal bir durumda olursa başka).

Eğer hamile kalmak istiyorsanız adetten sonra sık sık ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma şansınız büyük oranda artacaktır.