Adet kanaması neden koyu olur?

Adet kanaması neden siyah  veya koyu olur?

Siyah veya koyu adet kanaması bir çok nedenden dolayı meydana gelebilir.Bir çok kadın hayatının bir noktasında bunu yaşar.Ve bir çok durumda,endişelenecek bir şey yok.Gerçekten,eğer adet döneminin sonundaysanız(adet döneminin son günleri),bu büyük ihtimalle siyah adet kanı normaldir ve endişeye kapılmanıza gerek yok.

Peki,adet kanı neden koyu olur?

Kan vücutta yaşadığı zaman kırmızı olur,çünkü bu durumda kanınız daha tazedir.Koyu kanama olduğu zaman,bu kanın süresinin geçtiği ve vücuttan çabuk atılmadığı anlamına gelir.Vücutta çabuk veya erken atılmayan kan zamanla koyu kırmızı,kahverengi hatta siyah kan rengine bürünebilir.

Koyu adet kanamasının en temel nedenleri:

1-Adet döneminin son kanaması

Menstrual döngü boyunca,kan vücutta uykuya dalar ve vücut tarafından yeterli hızda dışarı atılmaz.Bu adet döneminin sonunda tüm kan vücuttan atılana kadar bir çok kadında meydana gelebilir.

Eğer kan vücutta uzun süre kalırsa,rengi koyu kahverengi veya siyah gözükebilir.

Unutmayın,bu sadece adet döneminin sonunda olmalıdır,adet döneminin başında değil.Eğer adet döneminin başında siyah veya koyu kan görürseniz bu kan pıhtılaşmasında kaynaklıyor olabilir,bunun için doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

2-Kan pıhtılaşması

Bir kadın adet dönemindeyse kan doğal olarak pıhtılaşır.Normalde kan açık kırmızı olmalı veya bu kan siyah olmamalıdır.Eğer bu durumda siyah kanla karşılaşırsanız, endişelenebilirsiniz ve daha çok bir iç problemin belirtisi olabilir.Eğer koyu kan pıhtılaşması yaşarsanız doktorunuzla bir görüşme planlamanız önemlidir.

3-Gebelik

Çok az sayıda kadın gebe olduğu ilk ayda adet kanamasına sahip olur.Genel bir durum olmadığı için,adet dönemi genelde kısa sürer ve kanama bir kan akışından çok lekelenme şeklinde olur.

Birçok durumda bu akıntı koyu kahverengi veya siyah olacak,ve bu gayet normaldir.Eğer çoktan gebe olduğunuzu doğrulamışsanız ve halla menstrual kanamasına sahip oluyorsanız,kanama düşük nedeniyle de olabilir.Gebelik boyunca bütün koyu kanlar düşükle sonuçlanmaz,fakat bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak istiyorsanız doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

4-Cinsel enfeksiyonlar

Koyu adet kanı cinsel enfeksiyonlardan kaynaklıyor olabilme ihtimali de vardır.Rahim enfeksiyonu diğer cinsel enfeksiyonlar gibi kanın koyulaşmasına neden olabilir.

5-Adet döneminde ilişki

Adet döneminde ilişkiye giren kadınların kanı  koyu olabiliyor.Çünkü geri itilen kan vajinanın içinde takılı kalır ve sonuç olarak vajinada belli bir süre kalan kanın süresi geçtiği için koyulaşmaya başlar.

Sonuç

Koyu kan çok sıkı olmadığı ve sık tekrarlamadığı sürece endişe sebebi değil.Eğer küçük bir koyu adet kanı görürseniz,bu büyük ihtimalle tekrarlamayacak.Fakat eğer koyu kan miktarı çok fazla ise ve adet döneminin sonunda değilde başında koyu kan görüyorsanız bu bir problemin belirtisi olabilir.