Yumurtlamadan önce mi sonra mı ilişkiye girilmeli?

Gebelik şansınızı artırmak için yumurtlama gününden önce veya yumurtlama gününde ilişkiye girmeniz gerekir,yumurtlamadan sonra hamile kalma şansınız var.Fakat,yumurtlamadan sonra hamile kalmak için yumurtlamadan sonra çok kısa süre içinde ilişkiye girmelisiniz.

Hamile kalmak için yumurtlamadan önce mi sonra mı ilişkiye girilmeli?

Sperm yumurtaya göre vücutta çok daha uzun süre yaşayabilir.Spermin kadın vücudunda yaşama süresi yaklaşık olarak 3-4 gündür,bazen 5 günü de bulabiliyor.Eğer daha yumurtlama olmadan 3-4 gün önce ilişkiye girerseniz,sperm fallop tüplerine geçer ve yumurtayı bekler.Eğer yumurtlamaya kadar yaşayabilirse yumurtalıklardan serbest bırakılan yumurtayı döller.Ama yumurtanın yaşama süresi çok kısadır.Bir yumurta kadın vücudunda 24-36 saat yaşayabilir.Eğer yumurtlamadan sonra hamile kalmak istiyorsanız 24 saat içinde ilişkiye girmeniz gerekir.

Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınlara genellikle yumurtlamadan önce ilişkiye girmeleri tavsiye edilir.

Bir kadının vücudunda sperm sadece bir kaç gün kalabilir.Ovülasyon gününden önce ilişkiye girmeniz hamile kalmanıza yardımcı olabilir.Ama en ideal yöntem ovülasyon gününde veya ondan önceki iki gün içinde ilişkiye girmenizdir.

Yumurtalıktan çıkan yumurtaların 24 saat içinde döllenmeye ihtiyaç duyar,bunun için ovülasyon gününden sonra ilişkiye girmeniz çok geç olabilir.

Yumurtlama gününü kesin bir şekilde tespit etmek için yumurtlama testleri veya ovülasyon testlerini kullanabilirsiniz.Yumurtlama testleri yükselen LH seviyesini ölçer.

Yumurtlama hesaplayıcılar pek sağlıklı bir seçenek değil,çünkü yumurtlama günü birçok faktörden dolayı değişebilir,ve bu nedenle yumurtlama hesaplama programları çoğu kez sizi yanıltır.

Yukarıda da belirtildiği gibi yumurtlamadan önce cinsel ilişkiye girmeniz gebe kalma şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.