YUMURTLAMA TARİHİ HESAPLAMA

YUMURTLAMA TARİHİ (DÖNEMİ) HESAPLAMA PROGRAMI
Yumurtlama hesaplama programı 

Yumurtlama takvimi menstrual döngü ve luteal faz uzunluğuna göre çalışır.Luteal faz uzunluğu aynıdır ve genellikle 14 gün sürer.Eğer menstrual döngü uzunluğundan 14 günü çıkarırsanız tahmini yumurtlama günü veya muhtemel yumurtlama tarihini hesaplamış olursunuz.Menstrual döngü kaç günde bir adet olduğunuzdur.Eğer adet düzenli ise genellikle 28 günde bir olur.Alttaki yumurtlama hesaplama programını kullanarak yumurtlama tarihinizi hesaplayabilirsiniz...
Yumurtlama adet dönemine benzemez ve yumurtlama gününü hesaplamak biraz daha zordur.Yumurtlama genellikle adetin 10'uncu ve 20'nci günleri arasında gerçekleşir.Yumurtlama hesaplama programı size yumurtlama ihtimalinin en yüksek olduğu günü  veya doğurganlığın zirve yaptığı dönemi verir.

YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA PROGRAMI:


Kaç günde bir adet oluyor?:  gün
(İki adet arasında geçen süre,bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk günü arasındaki gün sayısı)

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı (son adetin ilk günü):
Ay:
Gün:
Yıl:
Muhtemel yumurtlama (ovulasyon) tarihiniz:


YUMURTLAMA TARİHİ HESAPLAMA

Eğer yumurtlama gününe ait bazı belirtileri sürekli takip ederseniz veya yumurtlama testini yaptırırsanız yumurtlama tarihini kesin olarak hesaplayabilirsiniz.

-Birçok durumda yumurtlama gerçekleştikten sonra 24 saat içinde hamile kalırsınız.Yumurtanın yaşama süresi en fazla 24-36 saattir,eğer bu süre içinde hamile kalmasanız yumurta ölür ve vücut tarafından dışarı atılır.Her ay adet görme tarihi değişebilir,fakat luteal faz her daim aynı kalacaktır.Luteal faz yumurtlamadan sonraki dönemi (adete kadar) kapsar ve genellikle 14 gün sürer.

-Yumurtlama tarihini veya dönemini hesaplamak için menstrual döngüden (adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar geçen süre) luteal faz dönemi çıkarılır.Örneğin: 28 günde bir adet oluyorsanız,luteal faz uzunluğu 14 gün olduğu için 28'den 14 gün çıkarılır,ve büyük ihtimalle yumurtlama tarihiniz adetin ilk gününden itibaren 14 gün sonradır.

-Eğer 30 günde bir adet oluyorsanız,luteal faz her daim aynı kaldığı için 30'dan 14 gün çıkarılır,16 gün kalıyor.Bu da adetin ilk gününden itibaren 16 gün sonra yumurtlamanın gerçekleşeceği anlamına gelir.

-Yumurtlama hesaplamasında hesaplanan tarih kesin değildir,bazen bir gün erken veya bir gün geç yumurtlama gerçekleşebilir.Bu nedenle eğer hamile kalmak istiyorsanız hesaplanan günden iki veya 1 gün önce cinsel ilişkiye girin.Bazen hesaplanan günden 4 gün önce ilişkiye girmeniz hamile kalmanızı sağlayabilir çünkü sperm kadın vücudunda 4-5 güne kadar yaşayabiliyor.


Yumurtlama dönemi veya doğurganlık dönemi hesaplama?

Yumurtlama dönemi veya doğurganlık dönemi hamile kalabileceğiniz dönem veya doğurganlık çerçevesi anlamına gelir.Bu dönemde ilişkiye girmeniz durumunda gebelik şansınızın en yüksek olduğu dönemdir.Yumurtlama dönemi spermin vücutta yaşama süresine bağlı olarak hesaplanabilir.Sperm vücutta genellikle 4-5 gün yaşadığı için eğer yumurtlamadan 4 gün önce veya yumurtlamanın gerçekleştiği andan itibaren 24-36 saat içinde ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz.Buna doğurganlık dönemi veya yumurtlama dönemi denir.

Yumurtlama hesaplama programı kesin yumurtlama tarihini verir mi?

Hayır,yumurtlama hesaplama programı veya yumurtlama hesaplama cetveli ile sadece tahmini veya muhtemel yumurtlama dönemini hesaplayabilirsiniz.Ayrıca vücutta bazı belirtilere de bakarak yumurtlama tarihinizi kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz.Örneğin yumurtlama tarihine yakın zamanlarda akıntı daha çok olur ve kendinizi daha ıslak hissedeceksiniz.Ayrıca yine yumurtlama gününde akıntı daha açık renkli,daha saydam ve daha kaygan olur.Yumurtlama döneminde tüm bu değişikliklerin amacı sperm için uygun bir ortam oluşturmaktır.Böylece sperm daha kısa süre içinde yumurtaya ulaşabilir.

Eğer adet düzensizse yumurtlama hesaplama?

Eğer adet çok düzensizse yumurtlama hesaplama programları size pek fayda sağlamaz.Yumurtlama hesaplama programları genellikle adeti düzensiz olmayan kadınlar içindir.Bu durumda yapmanız gereken şey yumurtlama belirtilerine bakmaktır veya yumurtlama (ovülasyon) testini yaptırmaktır.

Yumurtlama tarihinde kesin hamile kalır mıyım?

Eğer yumurtlama tarihini doğru hesaplarsanız bu dönemde hamile kalma şansınız yüksektir,fakat kesin hamile kalamazsınız.Bazı kadınlar hamile kalmak için aylarca deniyor.Eğer yumurtlama döneminde hamile kalma şansınızı artırmak istiyorsanız yumurtlama tarihine yakın günlerde daha çok ilişkiye girin.Çok ilişkiye girmenin hiçbir zararı yoktur.Yumurtlama gününden 1-2 gün önce ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma şansınız büyük oranda artar.Aynı şekilde yumurtlama gününde de ilişkiye girmek gebelik şansınızı yüksek tutar.Fakat yumurtlama tarihinden veya yumurtlama gününden sonra ilişkiye girdiğinizde gebelik şansınız çok düşük olur.

Yumurtlama tarihinde hamile kalma şansım ne kadardır?

Eğer yumurtlama gününden 3-4 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yaklaşık %10-%15

Eğer yumurtlama gününden 1-2 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yaklaşık %15-%28

Eğer yumurtlama gününde ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yaklaşık %20

Eğer yumurtlama gününden 1-2 gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yaklaşık %5-%6

Fakat yumurtlamadan 3 gün sonra ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma şansınız neredeyse %0 olur.

Yumurtlama hesaplama programı neye göre çalışır?

Yumurtlama hesaplama programı luteal faz ve menstrual döngü (kaç günde bir adet olduğu) uzunluğuna göre çalışır.Yumurtlama hesaplama programı menstrual döngü uzunluğundan luteal faz uzunluğu çıkararak size muhtemel yumurtlama tarihini verir.Örneğin:32 günde bir adet oluyorsanız ve luteal faz uzunluğu genelde 14 gün olduğu için 32-14=18.Yani adetin ilk gününden 18 gün sonra büyük ihtimalle yumurtlama gerçekleşir.

Adet olmazsa yumurtlama tarihi hesaplama?

Adet olmadan da yumurtlama olur,yani adet olmadan da hamile kalabilirsiniz.Fakat bu durumda işiniz çok zorlaşacaktır.Çünkü adet olmadan yumurtlama tarihini veya yumurtlama dönemini hesaplamak çok zordur.Bu durumda yapmanız gereken tek şey yumurtlama belirtilerine bakmak veya yumurtlama testini yaptırmaktır.

Yumurtlama tarihinden sonra ilişkiye girersem hamile kalabilir miyim?

Yumurtlama tarihinden bir iki gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma riskiniz hala vardır,ama bu risk çok düşüktür.Yumurtlama gününden 3 gün sonra ilişkiye girmeniz durumunda ise hamile kalma riskiniz neredeyse %0 dır.

Adetten hemen sonra yumurtlama olur mu?

Evet,adetten hemen sonra yumurtlama olabilir.Eğer çok kısa sürede adet oluyorsanız ve adet dönemi biraz uzun sürüyorsa adetten hemen sonra yumurtlama mümkündür.

Yumurtlama hesaplama,yumurtlama dönemi hesaplama,yumurtlama hesaplama cetveli,yumurtlama hesaplama programı