Yerleşme kanaması ve adet arasındaki fark nedir?

Yerleşme veya implantasyon kanaması yumurta döllendikten birkaç gün sonra oluşan lekelenme veya hafif kanamadır.Bu kanama çeşidi kadınların %33 ünde en erken gebelik belirtisi olarak gösterilebilir.Sperm ve yumurta birleştikten sonra döllenen yumurta rahim iç zarına tutunur,bu sırada döllenen yumurta rahim iç zarını kazdığı için kanama olur.İlk önce rahime dökülen kan daha sonra yavaş yavaş vajinadan dışarı atılır.Tabi her kadın bu kanamayı fark etmeyebilir.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?Yerleşme kanaması genellikle hamile kaldıktan 5-12 gün sonra gerçekleşir.Yani bir sonraki adet dönemine yakın zamanda olur ve adet döneminden 2-7 gün önce kadın yerleşme kanamasını fark edebilir.Adet dönemine yakın olduğu için bazen adet kanaması ile karıştırılabilir,bu da kafa karışıklığına neden olur.

Yerleşme kanaması neden olur?


Fallop tüpünde döllenen yumurtanın besin ve oksijene ihtiyacı vardır.Besin ve oksijenle gelişmek isteyen döllenen yumurta fallop tüpünden rahime doğru harekete geçer.Yaklaşık olarak 5-7 gün sonra rahim iç astarı olan endometrium zarına yapışır.Rahim iç astarı kan bakımından çok zengindir,bu nedenle yumurta bu zara enjekte olurken dökülen birazcık kan zamanla vajinadan dışarı atılır.

Yerleşme kanaması ne kadar sürer?


Her kadın için farklıdır.Fakat genellikle yerleşme veya implantasyon kanaması 2-3 saatten 2-3 güne kadar sürebiliyor.Bazı kadınlarda kanama bir veya iki ay sürebilir,bu çok çok nadir bir durumdur.Eğer aşırı kanama veya uzun süreli kanama oluyorsa ve anormal belirtileri fark ederseniz doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Yerleşme kanaması ve adet kanaması arasındaki fark nedir?


Eğer yerleşme kanaması adete çok yakın zamanda gerçekleşirse o zaman kafanız çok karışabilir.Adet ve yerleşme kanaması arasında birçok fark vardır ve yerleşme kanaması hamileliğin normal bir belirtisidir.

1-Yerleşme kanaması rengi ve miktarı adet döneminden görülen kanamadan çok daha faklıdır.Adet kanamasına göre daha koyu ve rahimden yavaş aktığı için taze değil eskimiş kandır.

2-Yerleşme kanaması miktar olarak adet kanaması kadar ağır değildir.Kanama çok hafif olur,hatta bazen sadece ufak kan lekelerini görürsünüz.Adet kanaması gibi uzun sürmez,2-3 saat veya 1-2 gün sürer.Normal adet kanaması daha açık ve bir iki gün içinde daha fazla veya ağır olur.

3-Yerleşme kanaması sırasında adet kanamasına oranla daha hafif kramplar olur.Bu hafif veya yumuşak kramplar rahim embriyoya uyum sağlamak için meydana gelir.

Yerleşme kanaması gebeliğin erken bir belirtisi olduğu için diğer erken gebelik belirtileri ile birlikte gerçekleşir,bu nedenle hamile olup olmadığınızı tespit etmek için mide bulantısı,kusma,göğüslerde hassasiyet,yorgunluk ve ruhsal değişiklikler gibi diğer belirtilere de bakabilirsiniz.


Fakat bazen yanılabilirsiniz,çünkü ağrı mide bulantısı,karın krampları gibi belirtiler adetten önce olduğu gibi yine ortaya çıkabilir.Eğer bu belirtilerin şiddeti zamanla artarsa bu adet veya dış gebelik gibi başka bir problemin belirtisi olabilir,yada mesane enfeksiyonu.Eğer kanama iki gün içinde durmazsa veya çok şiddetli ise veya kanama ile birlikte ateş ve titreme gibi belirtilere rastlarsanız doktorunuza başvurun.