Vajinada beyaz yapışkan akıntı

Her kadın hayatının belli bir noktasında bazı vajinal akıntılarla karşılaşır.Bu tamamen normaldir ve normal fizyolojik süreçlerden kaynaklanır.Oluşan vajinal akıntıları ihmal etmeyin,size bir şeyler söylemek istiyor olabilir.Vajinal akıntılar genellikle yumurta beyazı şeklinde veya açık renkli,kremsi ve sulu olan tipik mukuslardır.Bu mukusların beyaz yapışkan akıntıya dönüşmesi size doğurganlık seviyesi,menstrual döngüde hangi evrede olduğunuz hakkında bilgi verebilir,ayrıca potansiyel sağlık endişeleri için de sizi alarma geçirebilir.

Vajinada beyaz yapışkan akıntı normal mi?


Eğer normal vajinal akıntıları tanıyorsanız,herhangi bir değişiklik olduğu zaman bunu hemen fark edeceksiniz.Beyaz vajinal akıntı normaldir.Ama bu akıntı ile birlikte kötü kokular alıyorsanız bu da akıntının normal olmadığı enfeksiyon kapma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.Bazen çok ıslak akıntılar normal olmasına rağmen,vajinada tahriş ve kaşınma olmamalıdır,eğer oluyorsa bu bir problemin belirtisi olabilir.Bu durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Vajinada beyaz yapışkan akıntı neden olur?


Birçok durumda beyaz yapışkan akıntı östrojen seviyesinde oluşan değişiklikten kaynaklanır.Yumurtlama dönemine yaklaştığınız zaman bu hormon artar,ve vücudun daha doğurgan bir mukus veya akıntı üretmesini sağlar.

Bu vajinal akıntı sperm için uygun ortam oluşturarak spermin daha kolay ve hızlı bir şekilde yumurtaya ulaşmasını sağlar.Servikal mukus bu hedefi vajinayı daha sulu veya nemli hale getirerek,ve vajinal PH'yi nötrleşmeye çalışarak başarır.

Vajinada akıntı çeşitleri ve anlamları


Vajinal akıntılar tüm kadınlar için yaygın bir durumdur ve çeşit olarak değişmektedir.Bazıları doğal olurken,diğerleri değil.Bazen de sağlık durumunuz hakkında size bazı bilgiler verir.Örneğin,vajinal akıntıya bakarak enfeksiyon kapma ihtimalini anlayabilirsiniz.

1-Vajinada kuru akıntı


Bu akıntı macunsu,kuru ve aşılmaz olur ve tipik olarak kendiniz çok kuru hissedeceksiniz.Genellikle doğurgan olmadığınız dönemlerde bu akıntıyı fark edeceksiniz.Doğurgan olmadığınız günler genellikle adetten sonraki ilk birkaç gün ve adet başlamadan önceki birkaç gündür.En doğurgan olduğunuz dönem ise yumurtlama dönemidir,bu dönemde kendinizi çok ıslak hissedeceksiniz.Kuru vajinal akıntı spermin rahime ulaşmasını zorlaştırır.

2-Kremsi vajinal akıntı


Beyaz yapışkan akıntı genellikle kremsi vajinal akıntı grubuna girer,ve bu akıntıyı genellikle östrojen seviyesinin artığı zamanlar,yani yumurtlama ile kuru günler arasında,fark edeceksiniz.Eğer 28 günlük bir döngüye sahipseniz,büyük ihtimalle 7 veya 11.günlerde bu akıntıyı fark edebilirsiniz.Vajina kendini ıslak ve yapışkan hisseder ve bu kremsi akıntı genellikle daha ince olmasına rağmen fakat hala yoğundur.Zayıf ve anormal spermlerin vajinaya gitmesini önleyerek eler.Sadece güçlü spermler bu akıntıyı geçebilir.

3-Yumurta beyazı vajinal akıntı


Yumurtlama dönemi yaklaştığı zaman,akıntı kaygan ve sulu olur.Yani yumurta beyazına benzer.Bu durumda vajina kendini ıslak hisseder ve yumurta beyazı şeklinde bir akıntı göreceksiniz,kremsi akıntı da bu karışmış olabilir.Bir sonra ki adetten yaklaşık 12-16 gün önce meydana gelir,eğer hamile kalmak istiyorsanız ilişkiye girmek için en iyi zamandır diyebiliriz.Bu akıntı spermlerin kolay bir şekilde rahime ulaşmasını sağlayabilir.

4-Kayganlaştırıcı vajinal akıntı


Yumurtlama döneminde beyaz yapışkan akıntı çok kaygan hale gelir ve yapışkanlığını biraz kaybeder.Bu durumda vejian kendini çok kaygan ve ıslak hisseder,sperm kolay bir şekilde serbest bırakılan yumurtaya ulaşabilir.Bu akıntı genellikle yumurtlama gününde ve yumurtlamadan bir gün önce olur.Büyük oranda potasyum içeriği bulunduğu için P tip olarak adlandırılır.

5-Sulu vajinal akıntı


Bazı zamanlarda beyaz yapışkan akıntı yerine sulu,açık akıntı fark edebilirsiniz.Bu normalidir ve egzersizden sonra artabilir.

6-Vajinada kahverengi akıntı


Adetten sonra kahverengimsi akıntı görmek mümkündür.Endişe kaynağı olmamalı,basitçe vücut vajinayı temizliyor veya temizleniyor.

Vajinal akıntı ne zaman anormal olur?


Eğer vajinal akıntıda herhangi bir ani değişiklik fark ederseniz,bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.Enfeksiyon riski nedeniyle,menstrual döngü döneminde vajina akıntılarında meydana gelen değişiklikleri tanımanız önemlidir,yani başka deyişle vajinal akıntılara yabancı olmamanız gerekir.Bu da size anormal vajina akıntıları tanımanızı sağlar.Enfeksiyon kaptığınızı gösteren bazı belirli işaretler vardır.Bunlar:

-Adet dönemin dışında olan vajinal kanama veya vajinal akıntı için kan izleri

-Vajinal akıntı ile birlikte kaşınma,ağrı,şişlik ve kızarıklık gibi bazı belirtiler

-Vajinada akıntı miktarında anormal fazlalık

-Beyaz yapışkan akıntı ile birlikte kötü kokular

-Akıntıda ani renk veya uyum değişikliği

-Topak ve beyaz görünen akıntı,bu tür akıntılar genellikle mantar enfeksiyonun belirtisidir.

-Gri,yeşil veya sarı gözüken vajinal akıntılar

Ne zaman doktora gitmeliyim?


Eğer akıntı çeşidinden dolayı endişe ediyorsanız ve anormal akıntı ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız daha fazla bilgi sahibi olmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu kızlarda ve kadınlarda yaygın bir enfeksiyon çeşididir.Sıcak havalarda mantar enfeksiyonu çok yaygındır.Mantar enfeksiyonu cinsel aktiviteden dolayı olmaz.Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer topak ve beyaz akıntı görürseniz,doktorunuza başvurun.Veya akıntı ile birlikte kaşınma,tahriş,kötü kokular fark ederseniz bakteri enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.Bu durumda doktorunuz büyük ihtimalle size bazı antibiyotikler verecektir.