İlişkiden sonra vajinanın yıkanması hamileliği önler mi?

Cinsel ilişkiden sonra vajinanın yıkanması , işemek hamileliği önler mi?

Cinsel ilişkiden hemen sonra vajinayı yıkamak temiz olmanızı sağlayabilir,fakat hamileliği önlemede size yardımcı olmaz.İlişkiden sonra banyo yapmak veya vajinayı yıkamak sadece meniyi yani sıvıyı temizler,çünkü menide bulunan spermler çoktan rahim ağzından rahime ulaşmıştır.Bu nedenle ilişkiden sonra vajinayı yıkamak veya ilişkiden sonra işemek hamile kalmayı önleyemez.Ve doğum kontrolü olarak bu tür yöntemlere veya metotlara başvurmanız doğru değildir.

Vajinayı yıkamak yerine diğer birçok doğum kontrol çeşidine başvurabilirsiniz.Örneğin prezervatif kullanmak,doğum kontrol haplarını almak spiral takmak bunlardan bazılarıdır.Eğer ilişkiye girdiyseniz ve ilişkiden sonra hamile kalmaktan korkarsanız ertesi gün haplarını alabilirsiniz.Ertesi gün hapları ilişkiden sonra 120 saate kadar etkili olabiliyor.

Aynı şekilde işemek de hamile kalmayı önleyemez.Çünkü vajinadan işemiyorsunuz,çok küçük ve ince olan üretradan işiyorsunuz.Yani işeme sırasında çiş ile spermler birbirini görmez.Boşalma sırasında spermler vajinaya girer ve oradan hemen rahim ağzına geçer.Çiş ise ne vajinadan ne de rahim ağzından çıkar.İdrar yolu ve sperm yolu birbirinden ayrıdır.Ayrıca işemek vajinada bulunan herhangi bakteri virüs veya kısacası cinsel enfeksiyonları temizleyemez.

Ayrıca vajinanın içi yıkamak tavsiye edilmez.Çünkü vajinadan bulunan bakteri dengesi bozulabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz artar.Hem zaten rahim ağzını yıkayamazsınız spermler zaten çoktan oraya geçmiştir bile.İlişkiden hemen sonra banyoya koşsanız bile hiçbir faydası yoktur.


Eğer hamile kalmak istemiyorsanız bu eski inançları bir kenara bırakın ve doğru düzgün bir doğum kontrolü kullanın.İlişki sırasında prezervatif kullanmak en iyisidir,hem sizi cinsel enfeksiyonlardan da korur.

Vajinaya yakın bölgeye boşalmak da risklidir,çünkü spermler hareket halinde olduğu için vajina içine kaçabilir.Bu durumda hamile kalma  riskiniz artar.