Hamilelikte sıcak banyo yapmak tehlikeli mi?

Hamilelikte sıcak suya oturmak,sıcak banyo yapmak

Bir çok hamile kadın gebelikle ilgili kas ağrılarını hafifletmek için saatlerce sıcak küvete oturmayı tercih ederler.Sıcak küvette gevşemek ve ağrıları dindirmek için girerken dikkatli olmak lazım.Sıcak küvetler hipertermiye neden olabilir.Hipertermi vücut sıcaklığının aşırı yükselmesidir.

Eğer vücut sıcaklığı 38.5 dereceye çıkarsa,bu bazı endişeleri artırır.Bazı araştırmalara göre eğer gebeliğin ilk üç ayında vücut sıcaklığınız çok artarsa bebekte doğum defektleri riski de artar.

Gebelikte aşırı vücut sıcaklığından kaçınılmalıdır.Gebe olan bir kadın sıcak küvete girerken çok dikkatli olmalıdır ve vücut sıcaklığının 39 derecenin üstüne çıkmasına hiçbir zaman izin vermemelidir.

Özel bir sıcaklık derecesi bazen değişmesine rağmen,eğer gebelik boyunca 40 derecelik bir küvete girerseniz,yaklaşık olarak  10-20 dakika içinde vücut sıcaklığınız 38.8 dereceye veya daha yükseğe çıkabilir.

Bu nedenle çok sıcak sudan kaçınmak için suyu sürekli sirküle edin.Yani sıcak olan suyun içine soğuk veya ılık su pompalayın.

Sıcak banyo ve sıcak küvet

Rahatsız edici ve çok sıcak olmayan sıcak banyo rahatlamak için daha güvenli bir yoldur.Banyoda vücudun büyük bir kısmı suyun dışında kaldığı için,vücudunuz daha az ısınır.Ayrıca,banyoda bulunan sıcak su küvetteki suyun tersine yavaş yavaş soğumaya başlar,böylece vücudun aşırı ısınma riski azalır.

Sağlık risklerini azaltmak

-Küvette bulunan sıcak suyu yeniden programlandırın,ve düşük sıcaklığa ayarlayın.

-Küvette kalma sürenizi minimum seviyeye indirin,10 dakika veya daha az.

-Suyun sıcaklığını ölçmek için yanınızda termometre bulundurun,ve arada bir termometreyi suya batırarak sıcaklığını ölçün.

-Ayrıca aşırı ısınmadan kaçınmak için kendi vücut sıcaklığınızı da ölçün.

-Uyarı niteliğinde belirtilere dikkatinizi verin.Örneğin:rahatsız olmak