Hamilelikte beyaz akıntı ne zaman başlar?

Hamilelikte beyaz akıntı kaçıncı haftada başlar?

Beyaz akıntı genellikle gebeliğin çok erken haftalarında başlar ve hamile kaldığınızın bir belirtisi olabilir.Özellikle ilk kez anne olacak kadınlarda beyaz akıntı tüm belirtilerden önce başlayabilir.

Hamilelik sırasında beyaz vajinal akıntıya sahip olmak normal mıdır?

Hamilelik boyunca daha çok vajinal akıntıya sahip olmak genel bir durumdur.

Fark ettiğiniz büyük ihtimalle normal leukorrheadır.Leukorrhea kokusuz veya yumuşak beyazımsı bir akıntıdır.Hamile kalmadan önce de bu akıntıyı veya sıvıyı iç çamaşırlarınızda fark etmişsinizdir.Şimdi daha çok bu sıvıyı göreceksiniz çünkü östrojen üretimi artar ve vajinal bölgeye daha çok kan akışı olur.Bu akıntı rahim ağzı ve vajina,vajina duvarının eski hücleri ve normal bakteriyel floradan salgılanır.

Doğum sancınız yaklaştıkça muhtemelen daha çok vajinal akıntı ile karşılaşacaksınız fakat bu alıştığınız akıntıdan farklı olabilir.

Hamileliğin çok erken döneminde,rahim ağzı salgıları rahim ağzı kanalını doldurarak koruyucu bir barikat oluşturur.Buna mukus tıkacı da denilir.Rahim ağzınız doğum yaklaştığı zaman genişlemeye ve açılmaya başlar bu durumda burada biriken mukus dışarı boşaltılır.Siz de göreceksiniz bu mukus yumurta beyazına veya soğuk havalarda  akan burun akıntısına benzer.Bu akıntının içinde çok az kanda bulunabilir.

Hamilelik sırasında vajinal akıntı olursa ne zaman doktorumu çağırmalıyım?

Bir çok ince ve temiz akıntı vardır.Amniyotik sıvı ile sadece mukusu birbirinden ayırmak sizin için zor olabilir.Eğer şüpheye düşerseniz doktorunuzla iletişime geçin.

Alttaki belirtilerle karşılaşırsanız derhal doktorunuz çağırın:

-Eğer halla 37.haftaya ulaşmadıysanız ve vajinal akıntıda artış veya vajinal akıntı çeşidinde değişiklik fark ettiyseniz doktorunuzu çağırın veya en yakın doğum hastanesine gidiniz.Bu erken doğum sancısının belirtisi olabilir.

-Eğer kokusuz,beyaz akıntı işeme,cinsel ilişki sırasında ağrıya,kaşıntıya ve yanmaya yol açtıysa mantar enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.Bu durumda tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

-Eğer cinsel ilişkiden sonra balık kokulu ince,beyaz veya gri bir akıntı fark ederseniz bu vajinal enfeksiyonunun diğer bi çeşidi yanı bakteriyel vajinozis'dir.

-Eğer akıntınız yeşil veya gri ve hoş olmayan koku ile köpüklüyse  bu trikomonas(trichomoniasis)'in işareti olabilir.Trikomonas cinsel yolla bulaşan genel genel bir enfeksiyondur.Trikomonas'ın diğer belirtileri: kızarmış,tahriş olmuş ve kaşınan vajina ve işerken veya cinsel ilişki sırasında bazı rahatsızlıklar.

-Eğer vajinal akıntınız kötü kokuyorsa,yeşilimsi veya köpüklü ise sizde diğer vajinal enfeksiyonlar veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir.Eğer kızarma,kaşınma veya yanma gibi belirtilere sahip olmasanız bile bu enfeksiyon veya hastalıklar siz de görülebilir.

Eğer enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız bazı ilaçlarla kendinizi tedaviye etmeye kalkışmayın.Çün oluşan belirtileri birbirinden ayırmak hiç kolay olmayabilir.Bunun için uzman bir kişiye veya doktorunuza başvurmanız çok önemlidir.Doktorunuz size teşhis konduktan sonra en doğru tedaviyi yapacaktır.

Hamilelik sırasında vajinal akıntı olursa ne yapmalıyım?

Eğer vajinal akıntı enfeksiyon nedeniyle akmıyorsa,vajinal akıntıyı durdurmak için hiçbir şey yapamazsınız.Fakat ince bir ped yardımıyla bunu kurutabilirsiniz.Jenital bölgenin sağlıklı,temiz kalmasını istiyorsanız pamuktan yapılmış iç çamaşır giyin.Dar pantolon,naylon,köpüklü banyo,kokulu ped veya tuvalet kağıdı,kadın hijyen spreyi ve kokulu veya deodorantlı sabunlardan kaçının.