Hamilelikte nişan kaç kere gelir?

Nişan gelmesi kaç kez olur?

Nişan gelmesi gebelik boyunca rahim ağzında toplanmış mukus veya kalın akıntının doğuma yakın zamanda ve doğuma hazırlık için vajinadan dışarı atılmasıdır.Peki nişan gelmesi kaç kere gelir?

Bazı kadınlarda nişan akıntısı toplu bir şekilde hepsi birden dışarı atılır.Bazı kadınlarda ise bu akıntı parça parça dışarı atılabilir.Bu durumda nişan gelmesi birkaç güne sığabilir.Yani birinci gün akıntının yarısı dışarı atılırken ikinci gün ise akıntının diğer yarısı dışarı atılır.Ayrıca bu akıntı daha küçük parçalar şeklinde 3-4 günde veya 1-2 haftada dışarı atılabilir.Rahim ağzı iyice temizlendikten sonra nişan gelmesi de bitmiş olur.

Nişan gelmesi nasıl bir şeydir?

Bazı kadınlar nişan akıntısını burun akıntısına benzetir,yani açık renkli veya sarımsı olabilir.Nişan akıntısının belli bir rengi yoktur.Açık veya sarımsı olduğu gibi koyu kırmızı kahverengi veya yeşilimsi de olabilir.Ama genellikle açık renkli ve bazı kan izleri taşır.Nişan gelmesi ne kadar olur?

Nişan gelmesi akıntısı eğer birden atılırsa 3-4 çay kaşığı kadar olabilir,fakat parça parça atıldığı zaman daha azmış gibi gözükebilir.

Nişan akıntısı ne zaman başlar?

Nişan akıntısı doğuma yakın bir zamanda yani rahim ağzı açılmaya başladığı zamanda düşer.Doğuma hazırlık için incelmeye ve genişlemeye başlayan rahim ağzı akıntıyı da dışarı atar.Bu durum genellikle gebeliğin 36-42 haftaları arasında gerçekleşir.

Nişan gelmesi doğum belirtisi mi?

Evet,nişan gelmesi doğum belirtisidir.Nişan gelmesi her ne kadar doğum belirtisi olsa da her daim doğumun hemen olacağı anlamına gelmez.Nişan gelmesinden sonra birkaç saat içinde doğum gerçekleşebileceği gibi birkaç hafta sonra da doğum olabilir.

Fakat eğer nişan gelmesi 35.haftadan önce olursa doktorunuza bunu bildirin çünkü çok nadir de olsa erken doğumun belirtisi olabiliyor.