Gebelikte vajinada enfeksiyon bebeğe zarar verir mi?

Soru:Ben hamile kaldığımı düşünüyorum.Her 24-27 günde bir adet oluyorum,fakat beklenen adet tarihinin üzerinden 4 gün geçti hala adet olmadım ve iki kere gebelik testini yaptım ikisinde de pozitif  çıktı,fakat ikinci çizgi daha silik çıktı.Ayrıca iki haftadır mantar enfeksiyonu kaptım,doktorum benden Cando kremi kullanmamı istedi,fakat hamile kaldığımı hissettikten sonra krem kullanmayı bıraktım.Hala kaşıntı oluyor,fakat işeme sırasında yanma olmuyor.Şunu da size söylemek zorundayım geçen yıl gebeliğin sekizinci ayında düşük yaptım.Doktor yüksek tansiyon nedeniyle düşük yaptığımı söyledi.Şimdi asıl soruma gelmek istiyorum,gebelikte herhangi bir vajinal enfeksiyon bebeğe zarar verir mi? Bunun için hangi tedbirleri almalıyım?


Cevap:Gebelikte vajinada veya rahim ağzında herhangi bir enfeksiyon iyi değildir,yani sizin için zararlı olabilir.Eğer sadece mantar enfeksiyonu kaptıysanız bu enfeksiyon şimdilik bebeğinize zarar vermez.Fakat tedavi edilmesi gerekir,özellikle bazı problemlere sahipseniz.Gebeliğin ortalarında veya  sonlarında vajinal enfeksiyon veya rahim ağzında enfeksiyon erken doğum,erken zar yırtılması ve düşük kilolu bebek gibi birçok problemlere neden olabilir.

Vajinada mantar enfeksiyonu doğum yaklaştığında veya bebek doğum kanalına girdiğinde bebeğe bulaşabilir.


Eğer idrar yolu enfeksiyonu kaparsanız bu durumda hemen tedavi olmalısınız.Çünkü idrar yolu enfeksiyonu üst bölgelere yani böbreklere kadar gidebilir.Bu durumda böbrek enfeksiyonuna neden olur ve birçok ciddi problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.Örneğin düşük kilolu bebek,erken doğum ve hatta bazen böbrek enfeksiyonu bebeğin ölmesine neden olabilir.

Vajinada enfeksiyon genellikle ilk başlarda bebeğe zarar vermez,fakat erken tedavi olmazsanız ve enfeksiyon ilerlerse bundan hem siz hem de bebek zarar görebilir.

Vajinada enfeksiyon belirtileri genellikle işeme sırasında ağrı,kötü kokular,karnın alt bölgesinde ağrı,yüksek ateş ve kaşıntıdır.Eğer bu belirtileri fark ederseniz doktorunuza başvurun,büyük ihtimalle  doktorunuza size bazı antibiyotikler verecektir.