Gebelikte progestan hapı kullanımı

Gebeliğin ilk haftalarında yumurtalıklar ihtiyaç duyulan progesteronu üretir,bu üretim ikinci üç ayda plasenta kendi progesteronu üretene kadar devam eder.Bazen bu üretim doğru çalışmayabilir.Bu nedenle bazı durumlarda ekstra progesterona ihtiyacınız olabilir.Yeterli seviyede progesteron kadının üreme döngüsü için çok önemlidir,düzenli adet periyotlarına sahip olmanızı sağlar böylece daha kolay bir şekilde hamile kalabilirsiniz.

Gebelikte progestan hap almalı mıyım?

.Gebeliğin başlangıcında,gebeliğin devamı için yeterli seviyede progesterona sahip olmanız gerekir,plasenta kendi progesteronu üretene kadar.Yumurtalıklar,rahim duvarına implante olan embriyoya bir cevap olarak progesteron üretir.Bu yaklaşık olarak gebeliğin ilk 8 haftası için devam eder.
Eğer geçmişte düşük yaptıysanız veya tüp bebek sayesinde hamile kaldıysanız doktorunuz size progesteron haplarını tavsiye edebilir.Böylece gebeliğin devamı için ekstra progesterona sahip olmuş olursunuz.

Yapılan araştırmalara göre erken gebelikte progesteron güvenlidir.

Gebelikte ne zaman progesteron haplarına ihtiyacınız olur?
-Geçmişte düşük yapmak:Eğer geçmişte iki veya üçten fazla düşük yapmışsanız gebeliğiniz doğrulandıktan hemen sonra size progesteron hapları verilir.

-Düşük progesteron seviyesi ve kramp veya lekelenme:Eğer kramp veya lekelenme gibi belirtilerle birlikte düşük progesteron seviyesine sahipseniz 12.haftaya kadar size progesteron hapları verilebilir.

-Tüp bebek sırasında yumurta alımı:Doktorunuz tüp bebek için sizden yumurta aldıktan sonra vücudunuzun gebelik için doğal bir şekilde uyarılması için size progesteron verebilir.Verilen progesteron rahimi embriyo için hazırlar.

Yukarıdaki herhangi bir durumda progesteron haplarını gebeliğin on ikinci haftasına kadar alacaksınız.

Progesteron ne işe yarar?

Progesteron hapları yumurtalıklar tarafından üretilen progesteronu taklit eder.Bazı durumlarda çok önemli roller üstlenir:

-Rahimi gereksiz kasılmalarda korur.

-Kalça ve pelvisteki ligamentlerin genişlemesi için hazır hale getirmek

-Annenin bağışıklık sisteminin bebeğin DNA'sı ile savaşmasını önler.

-Plasenta görevi alana kadar progesteron rahim duvarını kalınlaştırır ve besler.

-Eğer progesteron seviyesi çok düşerse kalınlaşan rahim duvarı dökülmeye başlar ve gebelik sona erer.

Progesteron haplarının yan etkileri nelerdir?

Progesteron haplarının yan etkileri genellikle normal gebelik belirtilerine benzer.Aldığınızı progesteron miktarına bağlı olarak yan etkilerin şiddetti değişir.Yan etkiler:

1-Baş ağrısı
Gebelikte meydana gelen baş ağrısı yükselen progesteron seviyesinden kaynaklanır.Ayrıca artan kan akışı baş ağrısını tetikler.Migren olan kişiler progesteron haplarını aldığı zaman daha çok rahatsız olurlar.

2-Kabızlık

Yükselen progesteron seviyesi kas duvarlarını gevşer ve bağırsakları yavaşlatır.Bu rahim kasılmalarından dolayı oluşan güçlü bağırsak kasılmalarını önler.Bunun bebeğiniz ve sizin için faydası yemek uzun süre bağırsakta kalır böylece yemekteki tüm besinleri veya daha fazla besini alırsınız.

3-Yorgunluk

Erken gebeliğin kaçınılmaz belirtisi olan yorgunluk aldığınız progesteron hapları nedeniyle uzayabilir.Progesteron doğal bir şekilde merkezi sinir sistemini gevşetir böylece kendinizi uykulu hissedersiniz.

4-Göğüslerde hassasiyet

Progesteron nedeniyle göğüsler daha duyarlı bir hal alır.Eğer gebelik sırasında progesteron haplarını alırsanız göğüslerde daha şiddetli hassasiyet oluşabilir.Göğüsleriniz için uygun sütyen bulun çünkü meme uçları dokunma veya sürtünmeye karşı çok hassastır.

5-Ruhsal değişiklik

Gebelikte bazı ufak ruhsal değişiklikler normaldir.Eğer progesteron haplarını alırsanız bu değişiklikler daha şiddetli bir hal alabilir.Örneğin,depresyon artar,kendinizi bazen çok daha mutlu bazen de çok daha sinirli hissedersiniz.

6-Burun tıkanıklığı

Burun normalde vücuttaki mukusu dışarı atmak için düz kaslara sahiptir.Yükselen progesteron seviyesi kasları gevşetir böylece burun fazla mukusu dışarı atmakta zorlanır,bu da burun tıkanıklığına neden olabilir.

7-Yaygın olmayan diğer belirtiler
-Karın ağrısı

-Artan mide bulantısı ve kusma

-Sık sık üşütmek

-Şişen topuklar

-Kan pıhtılaşması

Progesteron hapı almak tehlikeli mi?

FDA,bu hapların güvenli olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmazken,gebelikte bu hapların kullanımı güvenli olduğu bulunmuştur.Hayvanlar üzerinde denerken anne veya bebek üzerinde herhangi bir ters etkiye rastlanılmamıştır.Ayrıca bugüne kadar hamile kadınlarda büyük olumsuzluklar ortaya çıkmamıştır.

Progesteron haplarını almadan önce doktorunuzla riskleri ve yararları hakkında detaylı bir şekilde konuşun,çünkü meydana gelebilecek riskler kadından kadına değişir.ogestan hapının bebeğe zararlaprogestan hapı kullananlar