Gebelikte ilerleme kanaması

Gebelikte kanama kadınların en büyük korkusudur.Ama kanama her daim bir tehlike belirtmez,hatta bazen gebeliğin işareti bile olabilir.Bu nedenle gebelikte hafif kanamalar oldukça normaldir ve çok da endişe etmenize gerek yoktur.

Hamilelikte ilerleme kanaması nedir?

Hamilelikte ilerleme kanaması adet kanaması ile ilişkilendirilen bir kanama çeşididir.Normalde hamilelikte veya gebelikte adet olmaz,fakat bazen gebeliğin kafası karışır ve gebelikte üretilen hormonlar adet kanamasını tam olarak önleyemezler.Bu nedenle gebelikte adet tarihine yakın zamanlarda ufak kanamalar olabilir.Bu kanama oldukça normaldir,ve endişe kaynağı olmamalıdır.

Gebelikte ilerleme kanaması genellikle gebeliğin ilk üç ayında meydana gelir,ilk üç aydan sonra plasenta hormon üretimini yumurtalıklardan alır ve böylece ilerleme kanaması da durur.Ama bazı kadınlarda ilerleme kanaması veya küçük miktarda kan tüm gebelik boyunca devam edebilir.

İlerleme kanamasının ne zaman olacağı kadın döngüsüne ve menstrual döngü içinde ne zaman hamile kaldığınıza bağlı olarak değişebilir.Genellikle gebeliğin 4-8 veya 12.haftalarında olur ve kanama ile birlikte sırt ağrısı,şişme hissi,bazı kramplar ve diğer bazı adet belirtileri meydana gelebilir.

İlerleme kanamasının temel nedeni gebelik hormonlarının yeterli seviyeye ulaşamaması ve bu nedenle adet görmeyi tam olarak engelleyemez.Ama gebeliğin ilerleyen aylarında hormonlar yeterli seviyeye ulaştığında ilerleme kanaması da genellikle durur.

Kanama ne zaman endişe kaynağı olmalı?

Gebelikte meydana gelen kanama nadir de olsa bazen ciddi bir problemin nedeni olabilir.Özellikle kanama uzun sürerse veya şiddetli olursa,yada kanama ile birlikte şiddetli ağrı,vajinada kaşıntı ve kötü kokular ve yüksek ateş gibi belirtiler fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.Çünkü bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Gebelikte meydana gelebilecek ciddi problemler genellikle düşük yapmak,enfeksiyon kapmak,plasenta previa ve ablasyo plasentadır.Ayrıca dış gebelik de ciddi bir durumdur ve iç kanama hatta anne ölümüne neden olabilir.Dış gebelikte genellikle çok kanama ve şiddetli ağrı gibi belirtiler olur.