Gebelikte bebeğin ters durması tehlikeli mi?

Gebelikte,doğum süreci hamileliğin en kötü kısmıdır,özellikle doktorunuz size bebeğin anne karnında ters durduğunu söylerse,yani makat doğum yapacağınızı belirtirse.Bu makalede aklınıza takılan bazı sorulara cevap vereceğiz.Makat doğum için hangi doğum çeşidi tercih edilebilir? Sezaryen mi,normal doğum mu? İşte makat geliş veya makat doğum hakkında bilmeniz gerekenler.

Makat geliş,makat doğum nedir?


Normalde bebek anne karnında doğuma yakın zamanlarda baş aşağı döner,ama eğer bebek baş aşağı dönmese ve doğum sırasında vajinadan ilk önce bebeğin kafası yerine elleri ve ayakları çıkarsa buna makat geliş,diğer bir ismi ile makat doğum denir.


Makat geliş,makat doğum nedenleri


Bazen sadece anne karnında bebeğin dönmemesi bir şans işidir.Annenin anne karnında dönmesini zorlaştıran bazı faktörler olabilir.Bu faktörler rahimde bebek suyunun çok az olması veya çok fazla olması,plasenta konumu,ve rahimde birden fazla bebeğin olması yani ikiz veya üçüz gebelik.Şu söylenilir,makat bebeklerin çoğu sağlıklı bir şekilde doğabilir.Ve birçok durumda anne bundan sorumlu tutulamaz.Fakat çok nadir durumlarda eğer anne rahmi kalp şeklindeyse veya gebelikten önce annede rahim tümörleri varsa bu bebeğin kafasının doğum kanalına girmesini önleyebilir.Ve bu da makat doğuma neden olur.

Bebeğin makat olduğu,ters durduğu nasıl anlaşılır?


Genellikle anne bebeğin doğuma yakın zamanda ters durduğu veya makat pozisyonda olduğunun farkına varmaz.Bu durum doktorunuz tarafından gebeliğin 36 veya 37.haftalarında tespit edilir.Ve ultrason yardımıyla bebeğin ters durduğu doğrulanır.Ayrıca ultrason bebeğin büyüklüğü ve kilosu hakkında da doktorunuza bilgi verebilir.


Makat doğum nedeniyle oluşabilecek riskler


Makat doğum kompleks bir prosedürdür ve çok dikkat gerektiren bir durumdur.Makat geliş veya doğum nedeniyle bebek veya annede alttaki bazı sorunlar meydana gelebilir:

1-Makat doğumda bebekte oluşabilecek riskler

-Daha doğum sancıları başlamadan bebek sıvısı sızabilir.

-Göbek kordonu kayabilir ve rahim boynunda geçebilir, bu da bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir.Bebeğin oksijensiz kalması çok riskli,hatta bu nedenden dolayı hayatını kaybedebilir.
-Makat doğumda bebeğin kafası rahim boynunda sıkışabilir,çünkü ilk önce ayaklar çıkar.
-Makat doğum nedeniyle bebeğin kemikleri ezilebilir veya kırılabilir,sinirler zarar görebilir ve hatta beyinde kanama olabilir.

-Eğer doğum çok uzarsa oksijen eksikliği nedeniyle bebek beyni zarar görebilir.

-Bebeğin ciddi sorunlar nedeniyle ölme riski düşük bir ihtimaldir.

2-Makat doğum nedeniyle anne de oluşan riskler

Anne makat geliş veya makat doğu nedeniyle iç kanama veya vajinada yırtılma gibi ciddi risklerle karşı karşıya kalabilir.Makat doğum için başvurulan bazı tedaviler


Doğuma yakın zamanda eğer bebek hala ters duruyorsa yani baş aşağı gelmediyse doktorunuz dıştan müdahale ile bebeği döndürmeye çalışır.Bunu başaramasa doğumda meydana gelen riskleri azaltmak için size sezaryen doğumu tavsiye edebilir.Normal doğum bazı riskler nedeniyle pek güvenli değildir.Eğer buna rağmen yine de normal doğum yapmak isterseniz Alttaki tedaviler uygulanabilir:
-Destekli makat doğum:Bu makat doğumun en yaygın çeşididir.Bebek vajinadan omurgaya kadar çıktıktan sonra bazı manevralar yapılarak bebeğin geri kalan kısmı yani omuzları ve kafası çıkarılır.
-Total makat doğum:Nadir durumlarda buna başvurulur.Bebeğin ayaklarında tutulur ve dışarı çekilir.

Bebeğin ters durması haline sezaryen mi,normal doğum mu?


Eğer bebek anne karnında dönmese normal doğum yapmak bazı risklere neden olabilir.Sezaryen doğumun da normal doğuma göre bazı riskleri var.Ama sezaryenle ters duran bebek güvenli bir şekilde alınabilir,böylece hem bebek hem de anne fazla zarar görmez.Eğer normal doğumda plasentada kanama olursa veya bebeğin kalp ritminde değişiklik olursa acil sezaryene başvurulmak zorunda kalınabilir.


Makat doğum veya makat geliş bebekte uzun süreli sağlık sorunlarına neden olur mu?
Makat doğum ile bebeğin ölüm riski artabilir.Bebek ölümleri genellikle prematüre ,malformasyon ve intrauterin fetal ölüm nedeniyle olur.Makat doğum bebekte anormallikler ve özellikle gelişimsel kalça displazisi ile ilişkilendirilir.